Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-597
Interface module; 2,50 mm² 289-597
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; 2,50 mm² 289-597
Specification
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 125 VAC/VDC |
|---|---|
| Nominal current | 1 A |
| Contact resistance (max.) | 15 mΩ |
| Specialty functions | with shield connection |
Safety and protection
| Rated voltage | 125 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Performance level | 3 / 50 mating cycles |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | HD D-sub male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 44 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (triple-deck) |
|---|---|
| Pole number | 44 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 737 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 79 mm / 3.11 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62 mm / 2.441 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 0.919 MJ |
| Weight | 128.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 4 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454353551 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 16263914-9eb6-49bc-aa28-0e1fba25980e |
| SCIP notification number (Belgium) | 9038331d-eea8-44c6-8272-a67e08503df3 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 84cee0ba-b3ac-4301-8779-c10bd2eecc3d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 05484361-c8ae-4a7a-b3cb-3be3ea727a38 |
| SCIP notification number (Denmark) | d1271ac5-606b-4d7d-8c53-67f27718707e |
| SCIP notification number (Finland) | 909d2086-450f-48e0-ac9e-ae7dad22b52e |
| SCIP notification number (France) | b76d4e0d-c3e6-49e7-8175-6556ff674da2 |
| SCIP notification number (Germany) | 03fd5343-8011-4bbf-98cf-82b724563ee2 |
| SCIP notification number (Hungary) | db70be68-2338-4483-872b-6387cf387f39 |
| SCIP notification number (Italy) | 13b43b59-712b-44ae-9f49-caf1b66ea656 |
| SCIP notification number (Netherlands) | b48e5fba-f58f-432b-a69d-e043c11dcf1d |
| SCIP notification number (Poland) | 12a67c48-2a5c-416f-854a-99c754f86387 |
| SCIP notification number (Romania) | 4022a133-b8c9-4854-8817-773c83fe095b |
| SCIP notification number (Sweden) | c5248b12-0115-40e0-9583-0cd15c7a368a |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-597” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.