Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-549
Interface module; with solder pin; Male connector; 50-pole; Mating connector with solder connection; Vertical mounting; PCB terminal blocks, triple-row; in mounting carrier; 2,50 mm² 289-549
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; with solder pin; Male connector; 50-pole; Mating connector with solder connection; Vertical mounting; PCB terminal blocks, triple-row; in mounting carrier; 2,50 mm² 289-549
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 125 VAC/VDC |
|---|---|
| Nominal current | 2 A |
| Contact resistance (max.) | 30 mΩ |
Safety and protection
| Rated voltage | 125 V |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP00 |
| Dielectric strength (channel/channel) (AC, 1 min.) | 0.75 kV<sub>eff</sub> |
| Insulation type | Functional insulation |
Connection data
| Performance level | 2 / 200 mating cycles |
|---|---|
| Strain relief | UNC 4-40 stud bolt |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | D-subminiature male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 50 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (triple-row) |
|---|---|
| Pole number | 50 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 94 mm / 3.701 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 34 mm / 1.339 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 1.036 MJ |
| Weight | 123 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 4 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454322779 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | fce59caa-8605-437a-bb4e-b7b2984f08ea |
| SCIP notification number (Belgium) | ce097219-59e2-46c5-a0fe-1e6db5626ab2 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9a7b3033-cf81-4382-97bb-0376b37e1fb9 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | dc1eddd7-0b1f-4b64-9d34-f620dd0cf606 |
| SCIP notification number (Denmark) | a97d6c4c-7fb5-42f0-8e69-0f9ab9764430 |
| SCIP notification number (Finland) | 0cfa19da-d0bb-47d3-afd9-a6db89a5fada |
| SCIP notification number (France) | e21335a4-783b-4b97-a5b6-39e33c295401 |
| SCIP notification number (Germany) | 6326bb9f-73f8-4d65-9ba5-4ae622e164bb |
| SCIP notification number (Hungary) | 34c6725a-46c5-4332-8652-90742fc37fb5 |
| SCIP notification number (Italy) | 51e0154d-8f1e-41c2-8050-97e3d6f33dc3 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 1918f7fe-6245-4942-bd17-551945470aa5 |
| SCIP notification number (Poland) | 2cf482d2-038b-4e47-81d8-ef7aba2f4924 |
| SCIP notification number (Romania) | 805329a6-9362-4de8-a83f-f3f29d741763 |
| SCIP notification number (Sweden) | 0fa78354-eab2-4667-a49b-1ddefcbcf444 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-549” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.