Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-544
Interface module; with solder pin; Male connector; 50-pole; for mating connectors with IDC; Vertical mounting; PCB terminal blocks, triple-row; in mounting carrier; 2,50 mm² 289-544
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; with solder pin; Male connector; 50-pole; for mating connectors with IDC; Vertical mounting; PCB terminal blocks, triple-row; in mounting carrier; 2,50 mm² 289-544
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 125 VAC/VDC |
|---|---|
| Nominal current | 2 A |
| Contact resistance (max.) | 30 mΩ |
Safety and protection
| Rated voltage | 125 V |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP00 |
| Dielectric strength (channel/channel) (AC, 1 min.) | 0.75 kV<sub>eff</sub> |
| Insulation type | Functional insulation |
Connection data
| Performance level | 2 / 200 mating cycles |
|---|---|
| Strain relief | UNC 4-40 stud bolt |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | D-subminiature male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 50 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (triple-row) |
|---|---|
| Pole number | 50 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 94 mm / 3.701 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 34 mm / 1.339 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 1.036 MJ |
| Weight | 126.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 3 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454452216 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 8bebd6e9-0e05-4fdf-811c-c5dba1336061 |
| SCIP notification number (Belgium) | 1d5364e5-40a2-42f1-9a8c-0a701b7351f2 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9862e7f8-588b-4846-b592-95fda5f5358b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5e3085b6-bbc1-4eb0-8b33-6042c5593337 |
| SCIP notification number (Denmark) | 657cde4d-0221-47e6-b60f-949a5a95c85d |
| SCIP notification number (Finland) | 5b7ecd8d-9faf-45a2-ad55-a0516bdbc4f5 |
| SCIP notification number (France) | 390fd549-2e39-4b57-a047-e1dd392ff083 |
| SCIP notification number (Germany) | ba33c737-df4e-4840-a3ea-7137eef4b5a9 |
| SCIP notification number (Hungary) | c873c66a-91f6-4e54-ace1-fcb04fd21cb2 |
| SCIP notification number (Italy) | 962eb620-d19a-4cb7-a302-229d921905a0 |
| SCIP notification number (Netherlands) | d5a3c85f-2626-403c-aa04-35017d70a01d |
| SCIP notification number (Poland) | 55f60432-5532-4bf8-a386-9ff01ec9cbb3 |
| SCIP notification number (Romania) | 62c70e42-5127-4358-8741-e26fe3aa7535 |
| SCIP notification number (Sweden) | dac45454-af16-4194-940a-05dec65e861f |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-544” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.