Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-436
Interface module; Pluggable connector per DIN 41612; 48-pole; Harting mating connector; PCB terminal blocks, double-row; in mounting carrier; 2,50 mm² 289-436
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; Pluggable connector per DIN 41612; 48-pole; Harting mating connector; PCB terminal blocks, double-row; in mounting carrier; 2,50 mm² 289-436
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 30 VAC; ≤ 50 VDC |
|---|---|
| Nominal current | 4 A |
| Contact resistance (max.) | 16 mΩ |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP00 |
Connection data
| Performance level | 1 / 500 mating cycles |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41612; Type F; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 48 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (double-row) |
|---|---|
| Pole number | 48 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 128 mm / 5.039 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 39 mm / 1.535 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | PCB with mounting feet |
Material data
| Contact material (connector) | Copper alloy; gold plated |
|---|---|
| Fire load | 1.288 MJ |
| Weight | 140.9 g |
Environmental requirements
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 3 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454432829 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 7b7d912b-f443-4c5b-82ba-8a46e3547f4d |
| SCIP notification number (Belgium) | faf975f6-24ff-4397-a609-b8c26dc29f80 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a8362302-e96c-4fd0-bb64-e7d1a8629b74 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 289c4c75-b3b1-4f88-a29d-aec9c80cde49 |
| SCIP notification number (Denmark) | 25f6f79c-9fbf-482f-8597-56556af1d0c3 |
| SCIP notification number (Finland) | 22622f05-1bb6-48bd-926e-3542eab493ec |
| SCIP notification number (France) | 9275b0a6-46ee-4bbf-9b71-73c0391c6cd3 |
| SCIP notification number (Germany) | 74135dfb-3e3d-4247-8103-5f7596266082 |
| SCIP notification number (Hungary) | 55886a55-ce19-48ed-9b1f-4d71601ac192 |
| SCIP notification number (Italy) | b7ad57bb-1847-428d-9c51-b70896c72ec1 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 289cfee0-3284-44b1-b045-d71989bfec69 |
| SCIP notification number (Poland) | 9a2d4b44-0f5c-4a7c-8cb6-9956ba366005 |
| SCIP notification number (Romania) | 20798123-ffeb-42d9-906d-57bcabdd2666 |
| SCIP notification number (Sweden) | a80010b1-088e-4c23-8e60-dc1d5c1b3d9e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-436” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.