Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-201
Component module with LED; with 16 pcs; Red LED; with common cathode; 2,50 mm² 289-201
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with LED; with 16 pcs; Red LED; with common cathode; 2,50 mm² 289-201
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|
Electrical data
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
|---|---|
| Operating voltage | 20 … 26 VDC |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 5.6 mA (per LED) |
| Number/type of diode/LED | 16 LEDs (red); with common cathode |
Safety and protection
| Protection type | IP00 |
|---|
Connection data
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
|---|---|
| Height from the surface | 31.5 mm / 1.24 inches |
| Depth | 65.5 mm / 2.579 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Mounting on DIN-rail via DIN-rail adapter |
|---|---|
| Housing design | PCB |
Material data
| Weight | 26.3 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +40 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454532109 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101619 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-39-03-13 |
| eCl@ss 9.0 | 27-39-03-13 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-201” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.