Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-174
Interface module; RJ-45; PCB terminal blocks; Cat. 5; in mounting carrier; with shield connection; 1,50 mm² 289-174
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; RJ-45; PCB terminal blocks; Cat. 5; in mounting carrier; with shield connection; 1,50 mm² 289-174
Specification
Electrical data
| Nominal current | 1.5 A |
|---|---|
| Insulation resistance | ≥ 500 MΩ |
| Specialty functions | with shield connection |
Safety and protection
| Dielectric strength (contact/contact) (AC, 1 min) | 1 kV<sub>eff</sub> |
|---|
Connection data
| Mating cycles | 500 |
|---|---|
| Transmission length (max.) | 100 m |
| Connection cable | Cat. 5 (min.) |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | RJ-45 (shielded) |
|---|---|
| Pole number 1 | 8 |
| Connection type | System |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Connection type | System |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 739 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 24 mm / 0.945 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 40 mm / 1.575 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
| Mating cycles | 500 |
Material data
| Fire load | 0.494 MJ |
|---|---|
| Weight | 32.6 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +85 °C (Actuation: -35 … +85 °C) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454317492 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-17-90-01 |
| eCl@ss 9.0 | 19-17-90-01 |
| ETIM 9.0 | EC001121 |
| ETIM 10.0 | EC001121 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-174” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.