Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-151
Component module with diode; 2,50 mm² 289-151
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with diode; 2,50 mm² 289-151
Specification
Notes
| Safety Information | Notice! Accessible live parts! Protection against accidental contact must be provided by the system installer, e.g., using a WAGO 709 Series Cover (see “Accessories”) or a similar cover. The installation guidelines must be followed for each specific application. |
|---|---|
| Note | Max. permissible forward current per the manufacturer’s data sheet. With all diodes loaded, the continuous current must be reduced to 0.45 A. |
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 250 VAC/VDC |
|---|---|
| Peak reverse voltage | 1600 V |
| Rectified current for each diode (resistive) | 1 A |
| Type of diode | EM 513 |
| Number/type of diode/LED | 20 diodes |
| Rectified current for each diode (resistive) | 1 A |
| Forward voltage per diode | 1.1 V |
| Forward current per diode (resistive) | 1 A |
| Leakage current | 50 µA |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP00 |
Connection data
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 69 mm / 2.717 inches |
|---|---|
| Height | 50 mm / 1.969 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 21 mm / 0.827 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | PCB with mounting feet |
Material data
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
|---|---|
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Fire load | 0.056 MJ |
| Weight | 35.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +40 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454380960 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121624 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-92-16 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9d6b0648-24e2-47a3-98c7-8ae0ce95627c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 38fb7a70-155d-47f3-a266-5b93fc5bcac6 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-151” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.