Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-895
DC/DC Converter; 24 VDC input voltage; 18 VDC output voltage; 0.4 A output current; galvanically isolated; 2,50 mm² 288-895
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
DC/DC Converter; 24 VDC input voltage; 18 VDC output voltage; 0.4 A output current; galvanically isolated; 2,50 mm² 288-895
Specification
Notes
| Safety Information | According to the DALI specification, DALI ECGs have only basic isolation from the power supply. The DC/DC converter (288-895) does not offer any additional protective measures against the power supply, i.e., the input voltage cannot be regarded as SELV. Supplying the DC/DC converter (288-895) from a separate power supply unit is recommended and the necessary protections against contact must be observed. |
|---|
Technical data - Input
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 24 VDC, DC 24 V |
|---|---|
| Input voltage range | 19 … 36 VDC |
| Nominal mains frequency range | 0 Hz |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 0.53 A (19 VDC); ≤ 0.26 A (36 VDC) |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 18 VDC |
|---|---|
| Output voltage range | ±2 % |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 0.4 A |
Technical data - Efficiency/power losses
| Efficiency (typ.) | 82 % |
|---|
Safety and protection
| Isolation voltage (AC) | 0.9 kVAC |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Short-circuit-protected | Yes |
| Open-circuit-proof | Yes |
| Parallel operation | No |
| Series operation | No |
Connection data
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 256 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 25 mm / 0.984 inches |
Mechanical data
| Housing design | Mounting carrier |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
Material data
| Fire load | 2.189 MJ |
|---|---|
| Weight | 76.7 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2* *only in connection with 750-641 DALI/DSI Master Module |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3*, *only in connection with 750-641 DALI/DSI Master Module |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966152609 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121006 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-04-07-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-04-07-01 |
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7, 80-43-3 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3), Peroxide, bis(1-methyl-1-phenylethyl) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | fb5e3d66-f782-444b-854b-ba546e10ff01 |
| SCIP notification number (Belgium) | 2208cd58-564c-4e97-a74c-4e55763255b9 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 7c317f44-c0ce-4c11-91f5-9081dba30f0a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 4d65ffc4-b0c7-4df1-84b7-9a92c84bb15c |
| SCIP notification number (Denmark) | 98705a12-fd6e-49a2-b11b-5815d81245b9 |
| SCIP notification number (Finland) | daf6cef0-4e02-4ea3-9698-3a31f26789bd |
| SCIP notification number (France) | b9ed627c-0f22-4499-9d5e-eadc4cb47a2c |
| SCIP notification number (Germany) | f235937b-b687-4bbe-8a79-d110d2647b3a |
| SCIP notification number (Hungary) | f7390362-11da-4f40-97f3-b541e3ac557c |
| SCIP notification number (Italy) | 2b474ae1-208b-4542-ab43-b34c980743f7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 66ed3e96-174d-4597-a2bb-44db39ab4a75 |
| SCIP notification number (Poland) | 3fc3eb3a-e5fe-4bb7-a915-217091ffc860 |
| SCIP notification number (Romania) | f1a14c28-5f96-41e3-aacc-7738dd9f805b |
| SCIP notification number (Sweden) | 0f147981-1cb2-4f4c-a901-f59b1403b2db |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-895” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.