Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-824
Short description:WAGO’s back-up capacitor module smoothes unstable 24 VDC power supplies for electronic modules in case the voltage tolerances mentioned in our data sheets cannot be ensured. Reasons…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s back-up capacitor module smoothes unstable 24 VDC power supplies for electronic modules in case the voltage tolerances mentioned in our data sheets cannot be ensured. Reasons for voltage transients could be:Features:Power interruptions (switching transients) on primary sideOverloads on secondary sideSwitching of inductive or capacitive loadsThe back-up capacitor module is connected between the 24 V power supply and the electronic device to be protected.
Specification
Notes
| Safety Information | Notice: Using insufficiently smoothed and unregulated single-phase power supplies may lead to voltage increases by the back-up capacitor module. |
|---|
Technical data - Input
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | 0 … +25 % |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 1 A |
Technical data - Energy storage systems
| Nominal capacity | 10000 µF |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 38 mm / 1.496 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 81 mm / 3.189 inches |
Mechanical data
| Housing design | Mounting carrier |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Fire load | 0.608 MJ |
| Weight | 101.6 g |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 8 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454649593 |
| Customs tariff number | 85322200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 32121702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-04-07-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-04-07-01 |
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 5f79e0aa-2f0b-49f4-b003-dcd5ad5c3506 |
| SCIP notification number (Belgium) | a4d10e7f-4810-4932-8c96-ec9e9bbc1777 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5bdb77e1-746c-498e-aafc-50d004df968f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 7d64f929-7103-4f3e-aac1-4db1205a602c |
| SCIP notification number (Denmark) | e2b69e29-763d-4c72-919c-bd9c6e2c4d7a |
| SCIP notification number (Finland) | 30e8b00e-a9db-4ae1-9ae3-e0493b74c2f2 |
| SCIP notification number (France) | 1b9d452b-68f6-496c-8243-047124270fa6 |
| SCIP notification number (Germany) | 5d2ddd3e-b428-4503-b936-4a5bd0c66b20 |
| SCIP notification number (Hungary) | f2df32dd-8798-4896-ad13-3de66f63f74c |
| SCIP notification number (Italy) | 2923de86-1705-457c-89a0-678fdb089258 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 781b42a9-6019-4810-bacc-9b9953777f98 |
| SCIP notification number (Poland) | 222639a1-4bf7-486f-a8ed-4815b4dbff98 |
| SCIP notification number (Romania) | ae94b7d7-f10a-4504-97b5-a47bcd10c034 |
| SCIP notification number (Sweden) | 5b380c20-fa31-44b9-91b1-58591f758868 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.