Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-808
stabilized power supply; Input voltage: 230 VAC; 12 VDC output voltage; 0.5 A output current; in mounting carrier; 2,50 mm² 288-808
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
stabilized power supply; Input voltage: 230 VAC; 12 VDC output voltage; 0.5 A output current; in mounting carrier; 2,50 mm² 288-808
Specification
Technical data - Input
| Phases | 1 |
|---|---|
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 1 x 230 VAC |
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal mains frequency range | 50 … 60 Hz |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 12 VDC |
|---|---|
| Output voltage range | ±4 % |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 0.5 A |
| Residual ripple | ≤ 10 mV (peak-to-peak) |
Technical data - Efficiency/power losses
| Power loss (max.) P<sub>l (max.)</sub> | 23 W |
|---|
Technical data - Circuit protection
| Internal fuse | T 0.8 A |
|---|
Safety and protection
| Protection class | II |
|---|---|
| Protection type | IP00; per EN 60529 |
| Pollution degree | 2 |
| Series operation | No |
Connection data
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 77 mm / 3.031 inches |
|---|---|
| Height | 106 mm / 4.173 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 52 mm / 2.047 inches |
Mechanical data
| Housing design | Mounting carrier |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
Material data
| Fire load | 1.145 MJ |
|---|---|
| Weight | 560 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +50 °C |
|---|
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 3 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821168614 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-04-07-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-04-07-01 |
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | c9c713b3-614f-4cc8-8e12-03b56e03c379 |
| SCIP notification number (Belgium) | d29e62d1-0a2a-457f-ba1f-3f7aeae03a5d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 4f0f061e-8a96-4070-8fe2-ec2a32bb13e4 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 157997a7-d730-474e-b608-14067c37404a |
| SCIP notification number (Denmark) | 8bfa2ce9-7451-472a-8bb1-80eb30992ea8 |
| SCIP notification number (Finland) | 0c7ba7fc-79a1-401d-affe-f7cad609aed5 |
| SCIP notification number (France) | 482f0351-2806-471f-b7d2-0610a4c70898 |
| SCIP notification number (Germany) | 5f3fc8ac-b439-4609-a12f-244f6e92d36b |
| SCIP notification number (Hungary) | 3f18c326-1fbc-4228-a30d-54a23d481701 |
| SCIP notification number (Italy) | a49788ba-4bf2-4a4d-abf3-d73fa539d7b1 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 334fb5a1-99be-45ca-a0ad-54669b2a86c2 |
| SCIP notification number (Poland) | b29ce093-5376-4827-acd8-5bc3edea026e |
| SCIP notification number (Romania) | a5eb8ffb-ecd5-485f-94c6-9ca02ab11270 |
| SCIP notification number (Sweden) | 7b7e8da9-ee5e-4ff3-b5e2-9fd74b5ae48f |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-808” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.