Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-800
Constant voltage source; Input voltage: 24 VAC; 24 VDC output voltage; 3 A output current; in mounting carrier; 2,50 mm² 288-800
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Constant voltage source; Input voltage: 24 VAC; 24 VDC output voltage; 3 A output current; in mounting carrier; 2,50 mm² 288-800
Specification
Technical data - Input
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 24 VAC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Output voltage range | ±10 % |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 3 A |
Safety and protection
| Protection class | III |
|---|---|
| Protection type | IP00; per EN 60529 |
| Pollution degree | 2 |
| Series operation | No |
Connection data
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 140 mm / 5.512 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 44 mm / 1.732 inches |
Mechanical data
| Housing design | Mounting carrier |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
Material data
| Fire load | 1.391 MJ |
|---|---|
| Weight | 205.7 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +40 °C |
|---|
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 2 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821347064 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-04-07-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-04-07-01 |
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 19438-60-9, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Hexahydro-4-methylphthalic anhydride, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 56ed3366-2603-4d74-b5ae-436d4548efda |
| SCIP notification number (Belgium) | c6ae3c3c-0f92-4f90-a62c-3eec9755e618 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2f7951f6-97f2-4e21-897d-98e06ead9928 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b7f76baf-2938-42e4-b6be-2017139dd114 |
| SCIP notification number (Denmark) | 6de8c7ae-3db1-4816-98b8-31b5cb6ce44a |
| SCIP notification number (Finland) | 268879cf-7bea-4bbc-9a97-41c6c82d96bf |
| SCIP notification number (France) | e923d241-4c9f-4244-b166-53b71bb7da6b |
| SCIP notification number (Germany) | be6f46d4-db0e-45f5-96ed-201c5740edf1 |
| SCIP notification number (Hungary) | a7dd7f7a-72d4-4ff0-8aad-7d927aa0b730 |
| SCIP notification number (Italy) | 8db6a533-7668-4eb7-93f8-7dde5ce5e82a |
| SCIP notification number (Netherlands) | a0399e8f-251e-4e51-b95d-270504ac99d1 |
| SCIP notification number (Poland) | 9988a1ec-9a3e-4021-966f-c381c29388c8 |
| SCIP notification number (Romania) | f07427ac-1de2-407b-a23e-225aac1204b3 |
| SCIP notification number (Sweden) | c1729e45-ba0e-4f80-81cf-c3912bb04a5b |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-800” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.