Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-508
Relay module; Nominal input voltage: 230 VAC; 1 changeover contact; 2,50 mm²; gray 288-508
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 230 VAC; 1 changeover contact; 2,50 mm²; gray 288-508
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 230 VAC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 7 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 90/10 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 16 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA |
| Pull-in time (typ.) | 9 ms |
| Drop-out time (typ.) | 3 ms |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 20.5 mm / 0.807 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 48 mm / 1.89 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.49 MJ |
| Weight | 40.4 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454192686 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 6bc2e648-cf09-4497-834f-2bb17cd10b35 |
| SCIP notification number (Belgium) | 4b46c18f-3115-4e08-a360-b1247623e7c2 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 068927df-6d56-4a4f-82f1-d29e894b2f54 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 2f68d7ff-27f0-4487-a2e1-2afbaacecfad |
| SCIP notification number (Denmark) | ba5f099e-8de1-439b-872d-b439403d09b9 |
| SCIP notification number (Finland) | 3c457995-bb3e-4c01-94e2-51b781005bc9 |
| SCIP notification number (France) | 97596b31-8677-43fb-89c3-bb034f10e8eb |
| SCIP notification number (Germany) | 50eb1042-e19b-4646-b968-3d5904c94810 |
| SCIP notification number (Hungary) | ea881867-6997-44bf-88c9-e97d46d1b029 |
| SCIP notification number (Italy) | 0207166e-7ca8-4719-b159-a3a14f6c070f |
| SCIP notification number (Netherlands) | 58089748-d777-46bf-8f42-c2f22c07fc01 |
| SCIP notification number (Poland) | 19c85501-97f5-40b9-a7b5-efdce2acfc92 |
| SCIP notification number (Romania) | 237f8336-b5a6-426b-abb1-402156a2cdcd |
| SCIP notification number (Sweden) | 7b2f828d-9f3f-45ff-91c4-16e5f872c76f |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-508” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.