Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-418
Safety relay module; Nominal input voltage: 230 V AC/DC; 2,50 mm²; gray 288-418
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Safety relay module; Nominal input voltage: 230 V AC/DC; 2,50 mm²; gray 288-418
Specification
Notes
| Note | If required, a ventilation hole can be made in the cover, reducing the protection type from IP67 to IP30.If an outer contact (20) should weld, then the forced operated inner contact (12) driven by the actuator remains open. The rotating armature remains free to move. The unaffected contact pairs can operate normally, (i. e. their function to make or break remains unaffected).If an inner contact should weld (12) then the movement of the rotating armature is blocked via the operator. Open contacts of all four contact pairs remain open. This arrangement corresponds to conventional, force-guided operation. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 230 VAC/VDC |
|---|---|
| Input voltage range | -15 … +20 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 14 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of break/switch-off contacts | 4 |
|---|---|
| Number of make/switch-on contacts | 4 |
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA |
| Recommended minimum load | 10 V / 10 mA |
| Pull-in time (typ.) | 18 ms |
| Drop-out time (typ.) | 21 ms |
| Bounce time (typ.) | 4 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 10 x 10⁶ switching operations |
| Mechanical force-guided operation | Type B |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Type of circuits | Secondary circuits |
| Note on insulation parameters | per EN 61010-1 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1.3 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Basic insulation |
| Insulation type (open contact) | Functional insulation |
| Insulation type (load/load circuit) | Basic insulation |
| Insulation type (adjacent devices) | Reinforced insulation (safe isolation) |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 256 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 63.5 mm / 2.5 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 40 mm / 1.575 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.803 MJ |
| Weight | 113.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 20 K) |
| Relative humidity | 5 … 85 % |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1, EN 61810-1, EN 61810-3, ESTI (SEV): 09.1133, UL 508: E120782, TÜV: 968/EZ 116.02/09 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332160209 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122331 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 086f4d14-3dec-4008-b98b-f89741d74a12 |
| SCIP notification number (Belgium) | ad82c66f-d73e-4442-ab0a-d8963f2ffe8c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | dee0b77d-8ca8-4da5-8851-7b7d6be5b225 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 3c14ec16-c859-4e2d-afc9-00dc7b62e917 |
| SCIP notification number (Denmark) | e7345c65-2cc4-4d78-a000-4fcbf664da1c |
| SCIP notification number (Finland) | 5640f619-588b-4698-bb01-0d31435b6312 |
| SCIP notification number (France) | 3523b209-dba8-4931-97e5-37bd99057ca5 |
| SCIP notification number (Germany) | e91de0bc-ca9e-4110-acd1-af1175d1835a |
| SCIP notification number (Hungary) | 4acc8063-c5f5-4f1e-829f-7fff57e38725 |
| SCIP notification number (Italy) | d19e21f4-5d47-4abe-a6d1-4fa359adf666 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 384416b4-e288-4070-82ae-5a5c8f645c93 |
| SCIP notification number (Poland) | 93baa580-1d83-4ba4-9e41-ec724a68f37c |
| SCIP notification number (Romania) | 070cd645-4e7d-4b94-a5a4-539db2994d12 |
| SCIP notification number (Sweden) | 5c97791f-371e-4c8a-9f81-19bec2967d92 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-418” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.