Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-364
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 make contact; Limiting continuous current: 5 A; Module width: 13 mm; 2,50 mm²; gray 288-364
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 make contact; Limiting continuous current: 5 A; Module width: 13 mm; 2,50 mm²; gray 288-364
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 20 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of make/switch-on contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 0.15 |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 16 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1250 VA |
| Pull-in time (typ.) | 4 ms |
| Drop-out time (typ.) | 6 ms |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 200 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (adjacent devices) | Reinforced insulation (safe isolation) |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 13 mm / 0.512 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 47 mm / 1.85 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.305 MJ |
| Weight | 30.6 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 30 K) |
| Relative humidity | 5 … 75 % (non-condensing) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454468040 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
| End of Sale | 2025-06-30 |
| End of Production | 2025-10-01 |
| End of Delivery | 2025-10-30 |
| End of Service and Repair | 2026-10-31 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 2f30d8f9-b28a-436a-8a07-58d4d6ad3508 |
| SCIP notification number (Belgium) | b109c886-a820-4d20-875e-1c770d4bb4bb |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 99c47011-1971-427d-8364-2a453bd4ddff |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 8b0e400c-6610-4efe-aaf4-e09ef3f4271c |
| SCIP notification number (Denmark) | 842789cd-75c4-4009-a398-dfc7071d5f0d |
| SCIP notification number (Finland) | 4ef5ab87-001f-4f47-a4aa-876f3b91966e |
| SCIP notification number (France) | 55410be8-a508-45cd-8545-5ad843752531 |
| SCIP notification number (Germany) | 890b0f9f-fd86-410a-9867-cd920f5c2b67 |
| SCIP notification number (Hungary) | 472c8994-308d-415a-9cc4-b981b923b738 |
| SCIP notification number (Italy) | 8a2d1f0c-488b-483d-8417-d1a846ff39b4 |
| SCIP notification number (Netherlands) | cb2e207a-6e64-49d3-93b2-cae7ac5f4cc6 |
| SCIP notification number (Poland) | 4b04aa0c-8767-4483-b522-4d639928a5ae |
| SCIP notification number (Romania) | 7be0d63c-a284-44b4-be09-b156676a377e |
| SCIP notification number (Sweden) | a2a46a5c-1913-4d96-9622-1f10cc4531b9 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-364” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.