Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-304
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Module width: 21 mm; 2,50 mm²; gray 288-304
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Module width: 21 mm; 2,50 mm²; gray 288-304
Specification
Notes
| Note | Reinforced insulation between control and load side per EN 61010-2-201 |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 22 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 90/10 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 16 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA |
| Pull-in time (typ.) | 9 ms |
| Drop-out time (typ.) | 3 ms |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 20.5 mm / 0.807 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 48 mm / 1.89 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.751 MJ |
| Weight | 45 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 75 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4045454468033 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | d018b739-53e8-42b3-87a2-624542f953d5 |
| SCIP notification number (Belgium) | 3cfb7a70-68a9-4954-9c89-c2fe289a4d6f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 0e164143-232e-4d5b-8e7c-66b01c11fdbf |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ab74f637-d1e0-4a5b-99fc-7b381dc6339c |
| SCIP notification number (Denmark) | 5225a512-d643-4bfc-ad4b-535499d9a3cf |
| SCIP notification number (Finland) | 2e9aedd1-9120-49ae-9134-93cf46c97b9f |
| SCIP notification number (France) | ef7bc1ed-834d-4324-b243-137318355e68 |
| SCIP notification number (Germany) | 7c9b0dd4-3a93-43ad-98f7-c1005df99464 |
| SCIP notification number (Hungary) | e4938b9a-32d8-4d2a-8cf1-a0f92746e456 |
| SCIP notification number (Italy) | bd03d75b-7bc1-4273-9c9e-dd6c34008bf1 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 08d33b71-aa54-42a4-bf52-5db20297cb7c |
| SCIP notification number (Poland) | 7a4a0269-0fd0-4d3f-975f-991fef56aaa1 |
| SCIP notification number (Romania) | eaa7f9a2-b6ad-4c58-bef8-6e90ad97aff9 |
| SCIP notification number (Sweden) | 793b3109-62da-4977-be57-ab4c86f50829 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-304” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.