Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-807
Component module with diode; with 7 pcs; Diode 1N4007; with common anode; gray 286-807
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with diode; with 7 pcs; Diode 1N4007; with common anode; gray 286-807
Specification
Notes
| Note | Max. permissible forward current per the manufacturer’s data sheet. With all diodes loaded, the continuous current must be reduced to 0.45 A. |
|---|
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 250 VAC/VDC |
|---|---|
| Peak reverse voltage | 1000 V |
| Rectified current for each diode (resistive) | 1 A |
| Type of diode | 1N4007; with common anode |
| Number/type of diode/LED | 7 diodes |
| Rectified current for each diode (resistive) | 1 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
Physical data
| Width | 20 mm / 0.787 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|---|
| Housing design | Plug for carrier terminal blocks |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Fire load | 0.392 MJ |
| Weight | 23 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198084 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-12-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-92-16 |
| ETIM 9.0 | EC002024 |
| ETIM 10.0 | EC002024 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 65ac8316-e37d-4c58-bb30-416abf4b60f3 |
| SCIP notification number (Belgium) | 20ff7050-194e-45c8-ac55-a2a5d952d042 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d0c33f81-6d34-4d00-9ec2-54d7ae460503 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 07539d46-8d16-44e9-a26d-e3f913a3f86d |
| SCIP notification number (Denmark) | 2f6f4612-3016-4674-9567-46c2a2a05a48 |
| SCIP notification number (Finland) | ad93c21a-c3f6-4871-8bfc-98001f7916a4 |
| SCIP notification number (France) | 2ddb0758-73fb-4728-8a3f-fc7e1365094d |
| SCIP notification number (Germany) | 532ce08e-068d-4731-ab8a-b05bb7d3dd75 |
| SCIP notification number (Hungary) | f79d8925-01b8-4a40-b191-e4819bae3c78 |
| SCIP notification number (Italy) | 62312609-b561-4823-a357-01ee6f7be4c9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 923c7bb4-bbae-4f8b-8ada-27a1e2e52b2a |
| SCIP notification number (Poland) | 68367116-ecba-4d56-a111-7a44368792ef |
| SCIP notification number (Romania) | 390ad834-b628-4204-8480-73e7d0b531f2 |
| SCIP notification number (Sweden) | aec73862-a4ce-4ea9-b7c4-91780c38a176 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-807” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.