Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-805
Component module with diode; with 5 pcs; Diode 1N4007; with common anode; gray 286-805
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with diode; with 5 pcs; Diode 1N4007; with common anode; gray 286-805
Specification
Notes
| Note | Max. permissible forward current per the manufacturer’s data sheet. With all diodes loaded, the continuous current must be reduced to 0.45 A. |
|---|
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 250 VAC/VDC |
|---|---|
| Peak reverse voltage | 1000 V |
| Rectified current for each diode (resistive) | 1 A |
| Type of diode | 1N4007; with common anode |
| Number/type of diode/LED | 5 diodes |
| Rectified current for each diode (resistive) | 1 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|---|
| Housing design | Plug for carrier terminal blocks |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Fire load | 0.325 MJ |
| Weight | 18.7 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198060 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-12-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-92-16 |
| ETIM 9.0 | EC002024 |
| ETIM 10.0 | EC002024 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 68a24144-3530-432b-b35e-edea28797291 |
| SCIP notification number (Belgium) | d82e3c24-0734-416c-843e-14f137dc0d4e |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f4557550-1bea-482b-a069-84d0db54f207 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | aee523c8-f788-450c-a8c4-e4d1e6d5b960 |
| SCIP notification number (Denmark) | 0da64124-34a7-49dc-9ed2-5d1f575268be |
| SCIP notification number (Finland) | 2dfda91a-ec06-453e-82c1-17ff9f6ba701 |
| SCIP notification number (France) | d7483564-8d41-4fc7-a4d7-97b69a99b97b |
| SCIP notification number (Germany) | efdaad11-8764-483c-9ef1-0eb656f244d5 |
| SCIP notification number (Hungary) | f993cac8-3a2a-43a3-be68-5c0c979c5be6 |
| SCIP notification number (Italy) | 42939061-ac06-448d-ba27-9305d08ee241 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f93cb999-fbc8-4ed9-8be5-ff20439b20d8 |
| SCIP notification number (Poland) | 7c2cf2e7-77e2-4801-9b71-f23d2175fe06 |
| SCIP notification number (Romania) | 65b37b89-0996-4545-a5cf-c6ccc6081c2c |
| SCIP notification number (Sweden) | 9cef1bbc-a6a6-4ff1-b678-730061022922 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-805” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.