Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-794
Optocoupler module; Nominal input voltage: 24 VDC; Red status indicator; gray 286-794
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Optocoupler module; Nominal input voltage: 24 VDC; Red status indicator; gray 286-794
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range (high level) | 18 … 30 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 4 mA |
Technical data - Load circuit
| Circuit type | 2-wire connection |
|---|---|
| Limiting continuous current | 0.1 A |
| Output voltage range | 20 … 60 VDC |
| Voltage drop | ≤ 2 VDC |
| Leakage current at rated voltage | ≤ 2 µA |
| Turn-on time | ≤ 80 µs |
| Turn-off time | ≤ 100 µs |
| Switching frequency | ≤ 1.5 kHz |
Safety and protection
| Pollution degree | 2 |
|---|---|
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 7.461 MJ |
| Weight | 16.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +40 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454586218 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121524 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-26-15-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-26-15-03 |
| ETIM 9.0 | EC001504 |
| ETIM 10.0 | EC001504 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | f54b28c9-4c92-44cb-b8d7-7b59e777376a |
| SCIP notification number (Belgium) | 9b24cf1a-1864-42b0-b01f-d2095c5fe557 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 173c4e10-4ca6-4661-8778-35cab922570e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 06434e36-91e4-4d82-aa08-0b38ce9e1ca1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 1237ca67-e490-4514-ba5d-10a1b57cf759 |
| SCIP notification number (Finland) | 27854738-407e-4b59-a537-83e008675445 |
| SCIP notification number (France) | 3a3be8f5-749c-4abe-af8f-4415548150ff |
| SCIP notification number (Germany) | cbbbf94c-8fe6-4ff1-b393-70d51391537d |
| SCIP notification number (Hungary) | 600ddbb4-d8bb-4e51-8864-75af22716710 |
| SCIP notification number (Italy) | 15c98fb6-bcb0-4148-b90e-ed2b61cf119b |
| SCIP notification number (Netherlands) | ded82c66-e9b0-4d9b-a46a-de31f8a64e0a |
| SCIP notification number (Poland) | d79ba95b-93b2-4a22-8ca8-fc5a16b9ce05 |
| SCIP notification number (Romania) | 5ecf1c91-69ec-4a83-b068-6d2f348f925b |
| SCIP notification number (Sweden) | 8a4e69e9-e7aa-4c40-a0a0-8c16f31d4d41 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-794” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.