Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-752/002-000
Optocoupler module; Nominal input voltage: 5 VDC; Output voltage range: 20 … 30 VDC; Limiting continuous current: 0.5 A; 3-wire connection/high-side switching; Frequency: 25 kHz; Red status indicator;…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Optocoupler module; Nominal input voltage: 5 VDC; Output voltage range: 20 … 30 VDC; Limiting continuous current: 0.5 A; 3-wire connection/high-side switching; Frequency: 25 kHz; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-752/002-000
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 5 VDC |
|---|---|
| Input voltage range (high level) | 2 … 6.25 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 14 mA |
| Input current range | 3.3 … 18.5 mA |
Technical data - Load circuit
| Circuit type | 3-wire connection, High-side switching |
|---|---|
| Limiting continuous current | 0.5 A |
| Nominal output voltage | 24 VDC |
| Output voltage range | 20 … 30 VDC |
| Voltage drop | ≤ 1.2 VDC |
| Leakage current at rated voltage | ≤ 2 µA |
| Output closed-circuit current (without load) max. | 12 mA |
| Turn-on time | ≤ 5 µs |
| Turn-off time | ≤ 10 µs |
| Switching frequency | ≤ 25 kHz |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Pollution degree | 2 |
|---|---|
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.324 MJ |
| Weight | 18.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821371472 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121522 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-26-15-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-26-15-03 |
| ETIM 9.0 | EC001504 |
| ETIM 10.0 | EC001504 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 68e34822-36f2-4948-a65d-16e3d45d364e |
| SCIP notification number (Belgium) | b3006504-4d49-40b4-b532-740bb109c44b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1c579c18-a6ef-4181-a797-7fc65e5c3664 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 3067aa91-ae5b-40ca-ac83-4d79c0d55ab0 |
| SCIP notification number (Denmark) | a2dd751e-4fbc-43f4-bc44-fcd81cf5fb6f |
| SCIP notification number (Finland) | ad6122b9-3b84-481b-9977-6371561b1bb4 |
| SCIP notification number (France) | 999c9e14-32a8-4127-8f43-e8d40c8f7e17 |
| SCIP notification number (Germany) | 3ce654cb-5e17-4704-a556-935685747743 |
| SCIP notification number (Hungary) | c0ea2a27-030c-49d3-8785-be72b39c7689 |
| SCIP notification number (Italy) | 11e4396c-6252-4584-8297-dc1da7ce4d63 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 33e9aca1-7dce-4743-bc9c-877096c019cc |
| SCIP notification number (Poland) | 1635e163-9836-451c-9143-f88e18df4a25 |
| SCIP notification number (Romania) | dbde4405-0c0e-4113-9e27-eba997162789 |
| SCIP notification number (Sweden) | ba227818-1544-4152-98b7-a8fb927aa3cd |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-752/002-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.