Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-664
Current flow monitoring module; AC currents; Monitoring range: 0.2 A – 3 A; 1 changeover contact; light gray 286-664
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Current flow monitoring module; AC currents; Monitoring range: 0.2 A – 3 A; 1 changeover contact; light gray 286-664
Specification
Technical data - Input
| Voltage drop | 44 … 430 mV |
|---|---|
| Response time | 300 ms |
Technical data - Power supply
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 17 mA |
|---|
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED; Energized relay (current < switching threshold) |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength, input/output (AC, 1 min) | 1.5 kV<sub>eff</sub> |
Physical data
| Width | 25 mm / 0.984 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|---|
| Housing design | Plug for carrier terminal blocks |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Fire load | 9.483 MJ |
| Weight | 58 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122331 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-18-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-18-02 |
| ETIM 9.0 | EC001440 |
| ETIM 10.0 | EC001440 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 98f1e7db-5d3f-4985-ba66-d049a4d62a4c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 626b9169-c297-4aa1-a143-52c79b974e50 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-664” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.