Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-573
Latching relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Red status indicator; Module width: 15 mm 286-573
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Latching relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Red status indicator; Module width: 15 mm 286-573
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | -15 … +10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 40 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 50 A / 0.02 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA |
| Recommended minimum load | 10 V / 10 mA |
| Mechanical life | 10 x 10⁶ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Fire load | 0.325 MJ |
| Weight | 29 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821485285 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121529 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-23-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-23-06 |
| ETIM 9.0 | EC000188 |
| ETIM 10.0 | EC000188 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 183bf090-14cc-4ead-ba34-befcac1003bc |
| SCIP notification number (Belgium) | 14616ec9-9ab6-4bae-902e-be0355e83757 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | de306938-f68b-4c94-ab8c-240284634b5c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | efb75062-b425-4717-aa29-6fb9c0cc29f9 |
| SCIP notification number (Denmark) | 0aa28ef7-cc1b-482d-81e8-db810da4ca0e |
| SCIP notification number (Finland) | 266009e6-0bac-471b-8013-686b66f54fe4 |
| SCIP notification number (France) | 8fc707a5-6e55-4452-85e8-00b6debabd21 |
| SCIP notification number (Germany) | 97faa323-2362-46eb-924a-0aadf13cdcb3 |
| SCIP notification number (Hungary) | cba76da7-3d6a-4c57-ac0f-2328464007dc |
| SCIP notification number (Italy) | aaddc9c4-ae35-425b-80f5-cc05dad4a0cf |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6a0e7fe3-5d87-4a32-a616-484b88b89d42 |
| SCIP notification number (Poland) | 731152c6-ea40-4ce3-a890-473b32f18d24 |
| SCIP notification number (Romania) | d1f7d9ba-72cb-488d-a975-e734e42fab5e |
| SCIP notification number (Sweden) | bab4f634-a0fe-4b21-a533-d29674539eda |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-573” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.