Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-328
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 2 make contact; Limiting continuous current: 6 A; Red status indicator; Module width: 20 mm; gray 286-328
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 2 make contact; Limiting continuous current: 6 A; Red status indicator; Module width: 20 mm; gray 286-328
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 8 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of make/switch-on contacts | 2 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 15 A / 1 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA |
| Pull-in time (typ.) | 10 ms |
| Drop-out time (typ.) | 4 ms |
| Bounce time (typ.) | 1 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 50 x 10⁶ switching operations |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 3 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (load/load circuit) | Functional insulation |
| Insulation type (between adjacent devices of the same type) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 20 mm / 0.787 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.391 MJ |
| Weight | 28.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 93 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454319540 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 9ec331bc-4e3f-4a6f-a0b5-541d7bf95266 |
| SCIP notification number (Belgium) | ad41781b-e80b-48f9-a959-b0543994faf7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 3dbcb743-ecea-4504-89e0-e4b455be2431 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 090ee38e-ef53-4f90-9a7f-f43f601b0feb |
| SCIP notification number (Denmark) | e3f21f7b-83e9-4f09-8502-9010a9097ff3 |
| SCIP notification number (Finland) | 03ab8861-c498-492f-9a62-43ba997cc89e |
| SCIP notification number (France) | 685a717a-c093-4a4b-96e9-ab4f048cdcc5 |
| SCIP notification number (Germany) | ca6ddfe7-c4de-4e2a-bfd5-7717e12733d1 |
| SCIP notification number (Hungary) | 6b876fc6-fc87-4840-8c03-c3c0c0a85f7e |
| SCIP notification number (Italy) | ee635f1f-4d3c-49a8-b1dd-e712c9283c29 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 8bd75dca-8da8-44ac-bde3-c0c8e8093933 |
| SCIP notification number (Poland) | 4e1ff327-c58c-4927-af20-324698879275 |
| SCIP notification number (Romania) | 2481b2b6-e784-41d0-adc7-1dea3ddc97b7 |
| SCIP notification number (Sweden) | 10af2af1-14c1-458b-977b-316abee978dd |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-328” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.