Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-570/024-000
Short description:WAGO’s 3-phase power measurement module in a DIN-rail-mount enclosure measures electrical data in three-phase supply networks – remotely from the control level.Measured variables suc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s 3-phase power measurement module in a DIN-rail-mount enclosure measures electrical data in three-phase supply networks – remotely from the control level.Measured variables such as active/apparent/reactive power, energy consumption, power factor, phase angle and frequency can be accessed via Modbus® interface. In addition, the measured variables can be stored on a microSD card.Features:Current measurement via Rogowski Coils RC xxxMobile measurement and storage of measured values on microSD cardConfiguration and display of measured values during operation via configuration interfaceCompact device in DIN-rail-mount enclosure saves space used for building technologyCommunication of measured values via Modbus® interfaceConfigurable digital signal output as pulse output
Specification
Notes
| Note | Additional setting options via the WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Configuration
| Configuration options | WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | Voltage, Current, RTD sensors |
|---|---|
| Network configuration | 3-phase power measurement with N-conductor (4-conductor), 3-phase power measurement without N-conductor (3-conductor) |
| Sensitivity | 22.5 mV/kA (WAGO Rogowski Coils RC xxx) |
| Measured variable | Voltage, Current, Electrical output, Power factor, RTD |
| Input signal (voltage) | 277 VAC (ULN), 480 VAC (ULL), 90 mVAC (WAGO Rogowski Coils RC xxx) |
| Measurement range (current) | 4 x AC 4000 A (WAGO Rogowski Coils RC xxx) |
| Frequency range | 50 … 60 Hz (Harmonic analysis: 0 … 3.3 kHz) |
Technical data - Output – MODBUS
| Number of devices (max.) | 32 |
|---|---|
| Addressing | Via interface configuration software |
| Connector | 2 x RJ-45 (daisy chain configuration) |
Technical data - Output – digital
| Configurable functions (DO) | Threshold Value Switch, Pulse output (S0 interface) |
|---|---|
| Switching voltage (DO) max. | Supply voltage applied |
| Continuous current (DO) max. | 100 mA (no internal restriction) |
Technical data - Communication
| Communications | Modbus RTU |
|---|---|
| Interface | RS-485 (2-wire) via RJ-45 |
| Number of devices (max.) | 32 |
| Addressing | Via interface configuration software |
Technical data - Signal processing
| Measurement method | True RMS measurement (measured value acquisition with 8 kHz) |
|---|---|
| Measured variables (calculated) | Line-to-line voltage, Outputs, Energy sources, Power factors, Mains frequency, Harmonics analysis (up to 41st harmonic), Total Harmonic Distortion (THD) |
| Signal form | Any periodic signals (considering the threshold frequencies) |
| Type of memory card | WAGO 758-879/000-3102 (microSD; 2 GB) |
| Limit frequency | 15.9 kHz |
Technical data - Measurement error
| Transmission error (max.) | ≤ 0.5 % for current and voltage (of the full scale value) |
|---|
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC (SELV) |
| Supply voltage range | ±30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 50 mA (+ IDO) |
Safety and protection
| Rated voltage | 600 V |
|---|---|
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
| Safe isolation | Input/supply and communication per EN 61010-1 |
| Requirement (N input) | Neutral conductors that are part of the mains circuit are considered dangerous voltage. |
| IL<sub>x</sub> input requirement | Coils/converters with basic insulation |
| Protection type | IP20 |
| Test voltage (input/output/supply) | 3.51 kVAC; 50 Hz; 1 min |
Connection data
| Connector | 2 x RJ-45 (daisy chain configuration) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Voltage |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 804 Series |
| Strip length | 10 … 11 mm / 0.39 … 0.43 inches |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Current/power supply/DO |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 805 Series |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Modbus® communication |
|---|
Physical data
| Width | 72 mm / 2.835 inches |
|---|---|
| Height | 90 mm / 3.54 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 55 mm / 2.165 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | DIN-rail-mount enclosure |
Material data
| Fire load | 0.044 MJ |
|---|---|
| Weight | 117.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-3 |
| Standards/specifications | EN 61010-1 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| Customs tariff number | 85437090300 |
Product Classification
| UNSPSC | 41113630 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-21-01-24 |
| eCl@ss 9.0 | 27-21-01-24 |
| ETIM 9.0 | EC002476 |
| ETIM 10.0 | EC002476 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 78e8d92e-925f-4c66-b5ec-68647b49b08e |
| SCIP notification number (Belgium) | 5047fac3-d43f-41fe-ba06-62402e444659 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8ace76ff-9ff7-43dd-8e32-a90d93c662bb |
| SCIP notification number (Czech Republic) | bbb1092b-f055-47cc-9ffc-8150c89af982 |
| SCIP notification number (Denmark) | 696328c6-8188-44f1-9188-5088e10b58b1 |
| SCIP notification number (Finland) | a76678c6-ea13-4e70-b28a-454f210e86eb |
| SCIP notification number (France) | daf36ce5-9069-4b4c-994f-4b81ffa182e5 |
| SCIP notification number (Germany) | fc852d8b-7773-49b0-8506-f56b8608c3b6 |
| SCIP notification number (Hungary) | 8045ab8f-f923-4c8b-8231-7cace37df94b |
| SCIP notification number (Italy) | 96d37908-6129-4e61-a249-375845aff44e |
| SCIP notification number (Netherlands) | 5ae37208-cb12-4d14-8504-87b13da70942 |
| SCIP notification number (Poland) | 65a9d9e6-933c-4706-81f5-89349ec513c9 |
| SCIP notification number (Romania) | f5ea3c59-191c-45dd-8361-f6f0160fce4b |
| SCIP notification number (Sweden) | 02f5dcc2-dba4-42b1-a4a8-a27e20e427a0 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.