Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-569
Short description:WAGO’s 1-phase power measurement module monitors and reports signal states with up to two switching thresholds. The sensor and status information that is collected is also converted…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s 1-phase power measurement module monitors and reports signal states with up to two switching thresholds. The sensor and status information that is collected is also converted to a standard analog signal. Current, voltage, effective power, apparent power or reactive power can be selected as the measured variable. Additionally, both frequency and phase angle are displayed.Features:A relay with changeover contact reacts to configured measurement range limits (on/off switching delay and threshold value switch function can be configured with up to two threshold values).Adjustable software filterAnalog unipolar/bipolar signals (current/voltage) at outputAdditional digital signal output for configured measurement range limitsThe digital output can be configured as a frequency generator or pulse output (S0 interface).
Specification
Notes
| Note | This product is powered by 24 VDC, which can be bridged using lateral push-in type jumper bars: (6.1) US+ (BR) and (6.2) GND 2 (BR). With this variant, it is necessary to ensure that the maximum permissible total current of 6 A is not exceeded., Additional setting options via the WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Configuration
| Configuration options | WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | Voltage, Current |
|---|---|
| Input signal (voltage) | 500 V AC/DC (IN 2.1; per EN 61010-1), 300 V AC/DC (IN 2.1; per UL 61010-1), 250 V AC/DC (IN 2.2), 30 V AC/DC (IN 2.3) |
| Input signal (current) | 1 A AC/DC (IN 3.1), 5 A AC/DC (IN 3.2), 8 A AC/DC (IN 3.3) |
| Frequency range | 15 … 400 Hz |
| Input current (max.) | 1.2 × IN (≤ 60 °C); 1 × IN (60 … 70 °C) |
| Input voltage (max.) | 1.2 × UN |
| Response threshold (voltage) | 500 mVAC / 600 mVDC (IN 2.1), 50 mVAC / 500 mVDC (IN 2.2), 20 mVAC / 100 mVDC (IN 2.3) |
| Response threshold (current) | 1.5 mAAC / 7.5 mADC (IN 3.1), 3 mAAC / 10 mADC (IN 3.2), 7.5 mAAC / 12 mADC (IN 3.3) |
| Resolution (voltage) | 50 mV (IN 2.1), 30 mV (IN 2.2), 5 mV (IN 2.3) |
| Resolution (current) | 1 mA (for all measurement ranges) |
Technical data - Output (analog)
| Output signal type | Current, Voltage |
|---|---|
| Output signal (voltage) | ±12 V (SELV) |
| Output signal (current) | ±24 mA (SELV) |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 2 kΩ |
| Load impedance (current output) | ≤ 600 Ω |
Technical data - Output (digital)
| Switching voltage (DO) max. | Applied supply voltage − 0.3 V |
|---|---|
| Continuous current (DO) max. | 100 mA (no internal restriction) |
| Number of switching thresholds (DO) | 2 (max.) |
| Configurable rise/fall delay time (DO) | 0 … 60 s (via software) |
| Configurable functions (DO) | Threshold Value Switch, Disabled, US/GND switching, Threshold value switch, Frequency generator, Pulse output (S0 interface) |
| Setting range (frequency generator) | 0.3 … 100 Hz |
| Setting range (pulse output) | 1000 … 1 pulses/kW(h) |
Technical data - Output (relay)
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Number of switching thresholds (relay) | 1 or 2 (adjustable) |
| Configurable rise/fall delay time (relay) | 0 … 60 s (via software) |
Technical data - Signal processing
| Measurement method | True RMS measurement (TRMS) |
|---|---|
| Measured variables (calculated) | Active power, Apparent power, Reactive power, Mains frequency, Phase angle |
| Limit frequency | 2 kHz |
| Software filter (adjustable) | Filter level: 1 … 30 |
| Step response (max.) | 350 ms (for default settings) |
Technical data - Measurement error
| Transmission error (max.) | ≤ 0.5 % for current and voltage (of the full scale value) |
|---|
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC (SELV) |
| Supply voltage range | ±30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 70 mA (+ IDO) |
Safety and protection
| Rated voltage | 600 V; 300 V (UL) |
|---|---|
| Measurement category per EN/UL 61010-2-030 | CAT III (input) |
| Note on insulation parameters | The digital output (DO) operates at the supply potential. The service interface operates at the potential of the analog output. |
| Protection type | IP20 |
Safety and protection - Test voltage
| Test voltage (input IN 2.1/relay output; per EN 61010-1) | 5.4 kVAC ; 50 Hz; 5 s, 3.6 kVAC; 50 Hz; 1 min |
|---|---|
| Test voltage (input IN 2.1/relay output; per UL 61010-1) | 3.51 kVAC; 60 Hz; 1 min |
| Test voltage (input/supply and analog output/relay output) | 3.51 kVAC; 50 … 60 Hz; 1 min |
| Test voltage (supply/analog output) | 3.6 kVAC; 50 … 60 Hz; 1 min |
Safety and protection - Insulation coordination (UL)
| Overvoltage category | III |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Insulation type (input/supply and analog output/relay output) | Reinforced insulation (safe isolation) |
Safety and protection - Insulation coordination
| Overvoltage category | III |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Insulation type (input IN 2.1/relay output) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (input/supply and analog output/relay output) | Requirement: The N (GND 1) input must not be hazardous when active., Double insulation (impedance and basic insulation), Requirement: The N (GND 1) input is dangerous when active! |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | picoMAX® 5.0 |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 22.5 mm / 0.886 inches |
|---|---|
| Height | 110 mm / 4.331 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 2.158 MJ |
|---|---|
| Weight | 128.7 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 25 K) |
| Temperature range of the connection cable (UL) | 95 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (non-condensing) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2; EN 61326-2-3 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-3; EN 61326-2-3 |
| Standards/specifications | EN 61010-1, UL 61010-1, UL 61010-2-201 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143907323 |
| Customs tariff number | 85437090300 |
Product Classification
| UNSPSC | 41113630 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002476 |
| ETIM 10.0 | EC002476 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | e9a0da3f-7ab8-4615-8bb8-51d84373ba4c |
| SCIP notification number (Belgium) | cde42bc2-2ed6-4b3f-b95b-c988d14bf8db |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 02ec92ad-0329-4305-b22b-9e24a0f958c9 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d096da26-d7f8-4d5e-becc-86e2fb93012f |
| SCIP notification number (Denmark) | ea1432b2-fa84-46ab-8a5d-075664e979ef |
| SCIP notification number (Finland) | 711a69de-5cbd-429b-a6d3-8ffed1a1b9f3 |
| SCIP notification number (France) | 7750255c-4551-444f-b3c6-a4edfe120427 |
| SCIP notification number (Germany) | f2d91d82-2ffe-4f8c-815a-b19f31daaf10 |
| SCIP notification number (Hungary) | 118e1f7b-e544-475b-8dbf-0016c1a2f149 |
| SCIP notification number (Italy) | 02841e02-dc41-4530-999f-a472b42b8822 |
| SCIP notification number (Netherlands) | b182a8b9-fbbe-43c7-a18e-99b519fe0e2f |
| SCIP notification number (Poland) | f7f4ead4-ec70-41f8-88ec-eb9d615fea26 |
| SCIP notification number (Romania) | 0237191f-9eb4-45db-8b80-7a562cc49da6 |
| SCIP notification number (Sweden) | 7a289ca8-3605-43d8-9581-2947e0665a91 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.