Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-122
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 4-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverC…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 4-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverCommoning via jumpers (859-402)
Specification
Electrical data
| Permissible power loss (max.) | 3 W |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 60664-1
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL 1059
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
Connection data
| Pole number | 4 |
|---|---|
| Number of levels | 3 |
| Number of jumper slots | 2 |
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 22.5 mm / 0.886 inches |
|---|---|
| Height | 110 mm / 4.331 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Flammability class per UL94 | V0 |
|---|---|
| Housing material | PC |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Fire load | 2.158 MJ |
| Weight | 99.7 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821561439 |
| Customs tariff number | 85472000900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,308 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-18-27-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-18-27-02 |
| ETIM 9.0 | EC001031 |
| ETIM 10.0 | EC001031 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 20b824e5-d556-48d0-9390-b52546135bb6 |
| SCIP notification number (Belgium) | 66585704-1b18-478d-ab72-fb2261a2bc90 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 359d1397-7d1a-4ef2-917d-df3cdb8f9dcb |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b35ace4d-829f-44cc-a021-b13342303dfb |
| SCIP notification number (Denmark) | d3e5ef67-bea4-48fb-a237-664dc478f183 |
| SCIP notification number (Finland) | 4e9fbda5-8e13-486f-a7cf-723d1ac3eeb8 |
| SCIP notification number (France) | 3acc5873-1b11-4448-a589-5a844904f35d |
| SCIP notification number (Germany) | dd82b1a3-1845-4083-a047-8d7dca0639fd |
| SCIP notification number (Hungary) | 15ea4ffb-3d30-4cca-a0a9-3ff7c6ab5420 |
| SCIP notification number (Italy) | fa984891-090a-43d1-988a-90224f769a72 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 37a1cad6-6438-4efb-b3d6-65917ce2a994 |
| SCIP notification number (Poland) | 67aa548d-ef89-46d6-bf1d-68e45a73806a |
| SCIP notification number (Romania) | 6e891b48-1170-46df-810b-f4d4d736751b |
| SCIP notification number (Sweden) | 6a34ec7a-b023-41ff-8974-a32ca79cbe2c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2857-122” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.