Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-121
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 4-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverC…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 4-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverCommoning via jumpers (859-402)
Specification
Electrical data
| Permissible power loss (max.) | 3 W |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 60664-1
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL 1059
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
Connection data
| Pole number | 4 |
|---|---|
| Number of levels | 2 |
| Number of jumper slots | 4 |
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 22.5 mm / 0.886 inches |
|---|---|
| Height | 108 mm / 4.252 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Flammability class per UL94 | V0 |
|---|---|
| Housing material | PC |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Fire load | 2.096 MJ |
| Weight | 93.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821561422 |
| Customs tariff number | 85472000900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,308 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-18-27-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-18-27-02 |
| ETIM 9.0 | EC001031 |
| ETIM 10.0 | EC001031 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 13456c4c-5131-4189-884e-d6914f380878 |
| SCIP notification number (Belgium) | de376499-3be9-4743-be26-c858427df91b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b0fa1381-6402-47ed-8e99-838909d3396c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | c4030184-2b07-4dc1-9975-042c12642256 |
| SCIP notification number (Denmark) | 22040ca4-1bf0-4061-b776-8b299715c2c7 |
| SCIP notification number (Finland) | 07f65446-c4f1-4ea8-bcf1-13031288cd55 |
| SCIP notification number (France) | 0e308e98-e484-4e58-90fe-828e6db18129 |
| SCIP notification number (Germany) | 2e39e1cd-8048-4f0a-aa6e-00f254cfa72f |
| SCIP notification number (Hungary) | e41fbe40-e256-4469-a3ab-ccee9ed653be |
| SCIP notification number (Italy) | 8f49216d-0a25-4914-b595-984c3242d14d |
| SCIP notification number (Netherlands) | 138eab4f-f4b5-472e-b527-cdfdc44d198d |
| SCIP notification number (Poland) | 48198eea-fa1d-4592-bd2a-e7f16f8082f9 |
| SCIP notification number (Romania) | eb09f3a9-fd7a-49e1-9ef0-1a5e7769dc50 |
| SCIP notification number (Sweden) | 5cf15c0f-70df-48a3-929b-f2dfdaed24f7 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2857-121” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.