Fast delivery within 72 Hours
Wago 282-841
Current transformer terminal block, 282 Series, operating toolThis current transformer terminal block (item number 282-841) simplifies electrical installations. Conductors should only be connected to…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Current transformer terminal block, 282 Series, operating toolThis current transformer terminal block (item number 282-841) simplifies electrical installations. Conductors should only be connected to this current transformer terminal block if their strip length is between 12 and 13 mm . This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection provides a proven and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Depending on the type of conductor, this current transformer terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 6 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.702 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 30 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 8 mm / 0.315 inches |
|---|---|
| Height | 98 mm / 3.858 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 46.5 mm / 1.831 inches |
Mechanical data
| Design | angled |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.365 MJ |
| Weight | 25.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 20 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821227557 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 39212d3f-3b56-4067-a6e2-62691aea598c |
| SCIP notification number (Belgium) | 2bbe07e0-215d-4a06-9951-a2d95c806ecf |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 601a3080-6284-49f3-ba12-f6e470f95b99 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 994ff5c7-d61f-410c-b5bd-2beafd202039 |
| SCIP notification number (Denmark) | 15b84781-a90e-48b5-bf83-67f97d59d513 |
| SCIP notification number (Finland) | 5e42939e-2839-422a-baad-30101f3b243d |
| SCIP notification number (France) | 575cc31a-87c1-4e23-be67-e174cb6101fa |
| SCIP notification number (Germany) | 5dcdb430-7ce5-4e01-b419-8b905c19a185 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3a796547-90f4-4a76-9310-c723944618f7 |
| SCIP notification number (Italy) | 8a0a072e-d7e6-4ecf-bdd2-30605e159dff |
| SCIP notification number (Netherlands) | f82f2551-65d9-481b-8304-9826a86179c4 |
| SCIP notification number (Poland) | 7e3038da-aced-4c88-be4b-0d3f612e595e |
| SCIP notification number (Romania) | 8cee8bfb-9174-4b1e-952e-f222f8455235 |
| SCIP notification number (Sweden) | 7d4ae3b2-5bdb-432d-9251-a5f3d485836d |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.