Fast delivery within 72 Hours
Wago 282-698/281-429
Fuse terminal block, 282 Series, grayThis fuse terminal block (item number 282-698/281-429) is designed for simple and secure connections. Strip lengths must be between 12 and 13 mm when connecting c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fuse terminal block, 282 Series, grayThis fuse terminal block (item number 282-698/281-429) is designed for simple and secure connections. Strip lengths must be between 12 and 13 mm when connecting conductors to this fuse terminal block. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection offers a convenient and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. This fuse terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 6 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-3 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 30 A |
| Operation status indicator | 12 V |
| Blown fuse indication | with blown fuse indication by LED |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-3 / IEC/EN 60947-7-3 / IEC/EN 60947-7-3 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 30 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Electrical ratings are given by the fuse and blown fuse indication. |
|---|---|
| Rated current (note) | LED power consumption: 4.8 mA |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings (note) | Blade-style fuses: Observe touch-proof protection for 42 V and higher voltages! |
|---|
Electrical data - General information
| Fuse receptacle | pluggable |
|---|---|
| Fuse type | Standard flat plug-in fuse; 19.1 x 5.1 x 18.5 mm |
| Number/type of diode/LED | Red LED |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 8 mm / 0.315 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 33.5 mm / 1.319 inches |
Mechanical data
| Design | angled |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.3 MJ |
| Weight | 17.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821234579 |
| Customs tariff number | 85369095000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-16 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-16 |
| ETIM 9.0 | EC000899 |
| ETIM 10.0 | EC000899 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 7(c)-I |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.