Fast delivery within 72 Hours
Wago 282-696
Fuse terminal block, 282 Series, operating toolThis fuse terminal block (item number 282-696) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Strip lengths must be between 12 and 13 mm …
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fuse terminal block, 282 Series, operating toolThis fuse terminal block (item number 282-696) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Strip lengths must be between 12 and 13 mm when connecting conductors to this fuse terminal block. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. Depending on the type of conductor, this fuse terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 6 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-3 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 30 A |
| Blown fuse indication | without blown fuse indication |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-3 / IEC/EN 60947-7-3 / IEC/EN 60947-7-3 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 30 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Electrical ratings are given by the fuse. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings (note) | Blade-style fuses: Observe touch-proof protection for 42 V and higher voltages! |
|---|
Electrical data - General information
| Fuse receptacle | pluggable |
|---|---|
| Fuse type | Standard flat plug-in fuse; 19.1 x 5.1 x 18.5 mm |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 8 mm / 0.315 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 33.5 mm / 1.319 inches |
Mechanical data
| Design | angled |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.293 MJ |
| Weight | 17.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821234517 |
| Customs tariff number | 85369095000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-16 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-16 |
| ETIM 9.0 | EC000899 |
| ETIM 10.0 | EC000899 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.