Fast delivery within 72 Hours
Wago 282-640
Disconnect terminal block, 282 Series, grayThis disconnect terminal block (item number 282-640) is designed to connect conductors quickly and easily. Conductors can only be connected to this disconnec…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Disconnect terminal block, 282 Series, grayThis disconnect terminal block (item number 282-640) is designed to connect conductors quickly and easily. Conductors can only be connected to this disconnect terminal block if their strip length is between 12 and 13 mm . This product incorporates conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. Depending on the type of conductor, this disconnect terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 6 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Operation status indicator | 24 V |
|---|
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.702 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 30 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 16 mm / 0.63 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 37 mm / 1.457 inches |
Mechanical data
| Design | angled |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.678 MJ |
| Weight | 40.8 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 12 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821228912 |
| Customs tariff number | 85365080000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-26 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-26 |
| ETIM 9.0 | EC000902 |
| ETIM 10.0 | EC000902 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 356b4edf-13cd-4811-aa9f-bc4726b0339b |
| SCIP notification number (Belgium) | 6131ab51-a73c-4c9a-a4e0-7a5db8f23dcb |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 41737084-d759-436b-b325-60cb2ee6f863 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 43e975e7-fa69-49bc-8097-9f11e52f69d3 |
| SCIP notification number (Denmark) | d7c0af2b-0b6a-4ff1-afc9-fd24321e04df |
| SCIP notification number (Finland) | c476aebe-900e-4e7c-8a78-b55705b44750 |
| SCIP notification number (France) | 6ca65748-e2c1-40f6-bb96-d0bb7e12465e |
| SCIP notification number (Germany) | 80f0dfd5-92d7-4163-8c36-be01ed590a90 |
| SCIP notification number (Hungary) | 6f31f764-2866-4007-9924-1113e5e6fece |
| SCIP notification number (Italy) | 5283139b-9caa-47d7-a958-d412a96b3d5d |
| SCIP notification number (Netherlands) | 68666c25-98e1-4f59-85ba-fff18eb603f6 |
| SCIP notification number (Poland) | 50c1c5c0-0fea-4476-b7b7-f2cb99de5dfe |
| SCIP notification number (Romania) | 8927c7ff-cd98-4d52-a857-8bd9a4b8bcc2 |
| SCIP notification number (Sweden) | 0ad93fc7-2985-4c29-be0c-3df48804669c |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.