Fast delivery within 72 Hours
Wago 282-638
Disconnect terminal block, 282 Series, grayConnect conductors quickly and easily with this disconnect terminal block (item number 282-638). Ensure that the strip lengths are between 12 and 13 mm when…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Disconnect terminal block, 282 Series, grayConnect conductors quickly and easily with this disconnect terminal block (item number 282-638). Ensure that the strip lengths are between 12 and 13 mm when connecting conductors to this disconnect terminal block. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. This disconnect terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 6 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Operation status indicator | 120 V |
|---|
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.702 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 30 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 16 mm / 0.63 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 37 mm / 1.457 inches |
Mechanical data
| Design | angled |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.651 MJ |
| Weight | 40.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 12 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454500870 |
| Customs tariff number | 85365080000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-26 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-26 |
| ETIM 9.0 | EC000902 |
| ETIM 10.0 | EC000902 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.