Fast delivery within 72 Hours
Wago 281-657/999-950
Ground terminal block, 281 Series, green-yellowOur ground terminal block (item number 281-657/999-950) simplifies electrical installations. Conductors should only be connected to this ground terminal…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 281 Series, green-yellowOur ground terminal block (item number 281-657/999-950) simplifies electrical installations. Conductors should only be connected to this ground terminal block if their strip length is between 9 and 10 mm . Our ground terminal blocks allow you to connect electrical conductors directly to the mounting rail thanks to an integrated contact foot. This connection ensures both electrical and mechanical stability between the conductors and the mounting adapter. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection offers a secure and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. This ground terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 4 mm².This through rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See application instructions in section “Knowledge and Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 86 mm / 3.386 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 29 mm / 1.142 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.193 MJ |
| Weight | 17 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918512619 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | d4b60146-0485-416a-9e6a-8986d2f27daf |
| SCIP notification number (Belgium) | e16ee2f8-c1e1-4b33-95c1-3e85cd3335b1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2444ad41-3b56-4264-81b3-8dc8943da574 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 450dac22-87e9-4c2e-a3bf-464ee41ed5d3 |
| SCIP notification number (Denmark) | b955b5c0-164a-4013-9ec2-9f0a8c25ab77 |
| SCIP notification number (Finland) | 87269f7e-8d99-491e-afdb-185644660732 |
| SCIP notification number (France) | 7f95abfe-ebea-49c2-bf66-232c14818fde |
| SCIP notification number (Germany) | dc3ac815-fb75-48a8-88b8-e456cfcc1ad0 |
| SCIP notification number (Hungary) | fc263941-cba0-498e-831a-61d0a2f311ab |
| SCIP notification number (Italy) | c0259101-e670-4cd5-9ccd-9d11394cc118 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 24bb45e3-ff73-495f-a838-999d97468644 |
| SCIP notification number (Poland) | a434cfa7-6737-4555-9bc5-18e69496b136 |
| SCIP notification number (Romania) | c6209918-c6f2-4c6a-a5ba-6c6676889486 |
| SCIP notification number (Sweden) | 05d06cd0-609e-46ae-810b-ec2eb1836c33 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.