Fast delivery within 72 Hours
Wago 281-635/281-491
Double-deck terminal block, 281 Series, grayThis double-deck terminal block (item number 281-635/281-491) provides hassle-free electrical installations. Strip lengths must be between 9 and 10 mm when…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 281 Series, grayThis double-deck terminal block (item number 281-635/281-491) provides hassle-free electrical installations. Strip lengths must be between 9 and 10 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also functions as a component terminal block with diode. This product incorporates conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. This double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 4 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 2 1N4007 diodes |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 73.5 mm / 2.894 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 58.5 mm / 2.303 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.246 MJ |
| Weight | 14.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454197322 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | b7639986-8e0c-4dd7-b45d-e51f75e5ed8e |
| SCIP notification number (Belgium) | ec311e87-598b-42e1-a4ea-65e667c6cfef |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 21545266-0e83-4db5-8213-1ec10e0b444b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 30946379-a61c-42c6-acaa-ce40487d57fa |
| SCIP notification number (Denmark) | 8d8c2f4e-4cef-431a-9597-037668bc8663 |
| SCIP notification number (Finland) | 8ba043fb-c75d-4731-8560-fe30a16446d3 |
| SCIP notification number (France) | 7a43ad15-3fce-40f9-8731-ee32cc2b7717 |
| SCIP notification number (Germany) | 4fbd3d66-b6a2-4c38-9855-3a0a2c12c728 |
| SCIP notification number (Hungary) | e2b7918b-072c-48f8-adac-16a01837e86a |
| SCIP notification number (Italy) | 559aa660-36e0-4992-86cb-a825178771dc |
| SCIP notification number (Netherlands) | 61ab06f4-34e2-4a72-96a7-d3e356af35dc |
| SCIP notification number (Poland) | 3330c805-fb84-4485-abc7-c324129df82f |
| SCIP notification number (Romania) | b8c7e07a-4da6-4c27-b2a2-37c98f7bf826 |
| SCIP notification number (Sweden) | 442edf86-e619-4fdf-8064-f5efcbcda748 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.