Fast delivery within 72 Hours
Wago 281-635/281-489
Double-deck terminal block, 281 Series, CAGE CLAMP®This double-deck terminal block (item number 281-635/281-489) simplifies electrical installations. Conductors should only be connected to this double…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 281 Series, CAGE CLAMP®This double-deck terminal block (item number 281-635/281-489) simplifies electrical installations. Conductors should only be connected to this double-deck terminal block if their strip length is between 9 and 10 mm . The double-deck terminal block also serves as a component terminal block with diode. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector outperforms the competition. Our trusted universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the conductor type, this double-deck terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 4 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 2 1N4007 diodes |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 73.5 mm / 2.894 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 58.5 mm / 2.303 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.246 MJ |
| Weight | 14.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454197308 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 8caa94c0-ff3c-4905-b818-0d3c060a22b0 |
| SCIP notification number (Belgium) | 824eed8d-47fb-4ed1-a5e8-83aa41662062 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f4c177b9-26ee-4b2d-a55f-2e6721670489 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | bcd6ddfb-923f-45d7-b16d-05bfcded27d1 |
| SCIP notification number (Denmark) | c3e70c6d-22ef-46b3-a66d-b45dbccb8d0c |
| SCIP notification number (Finland) | bcfe3951-429c-4f1e-81d5-b636d8565df8 |
| SCIP notification number (France) | 0d5c131d-2de8-4372-ba3a-f6573b2b9409 |
| SCIP notification number (Germany) | f74c5d98-ffeb-448c-983a-98bff07d1854 |
| SCIP notification number (Hungary) | 52af2c69-e66a-465d-9af6-30b011553116 |
| SCIP notification number (Italy) | 73234c10-6675-45bd-b951-fa0a7d1fceed |
| SCIP notification number (Netherlands) | d0512ae0-7a9a-4948-998f-ba73d1d7b4ea |
| SCIP notification number (Poland) | 4a0fb402-cf1d-426d-9f0b-8ba5e6afbb0b |
| SCIP notification number (Romania) | f9eabb30-cb06-4322-ba41-79208209070b |
| SCIP notification number (Sweden) | 9aedf4ba-831c-473f-9708-d8375846c5af |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.