Fast delivery within 72 Hours
Wago 281-607/999-950
Ground terminal block, 281 Series, CAGE CLAMP®This ground terminal block (item number 281-607/999-950) is designed for easy and secure connections. Strip lengths must be between 9 and 10 mm when conn…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 281 Series, CAGE CLAMP®This ground terminal block (item number 281-607/999-950) is designed for easy and secure connections. Strip lengths must be between 9 and 10 mm when connecting conductors to this ground terminal block. Our ground terminal blocks allow you to connect electrical conductors directly to the mounting rail thanks to an integrated contact foot. This connection ensures both electrical and mechanical stability between the conductors and the mounting adapter. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector outperforms the competition. Our proven universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. This ground terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 4 mm².This through rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See application instructions in section “Knowledge and Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 53 mm / 2.087 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 29 mm / 1.142 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.117 MJ |
| Weight | 11.8 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918512152 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 08dc6ea8-72ba-4bde-822b-6748a8dae0ff |
| SCIP notification number (Belgium) | dff68b87-36ab-4b0a-8796-bf918f3a176a |
| SCIP notification number (Bulgaria) | ef62772e-88dd-4a46-8c41-b4873f8ca98c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 589c6604-318d-454d-8263-3bf2774fba17 |
| SCIP notification number (Denmark) | 9ed3426f-3edd-4502-981d-5847884c1dba |
| SCIP notification number (Finland) | 4d4a2567-cbbd-4e12-ae3f-5a51d9e27b60 |
| SCIP notification number (France) | 5d6267c1-1473-4a6a-acaf-e551f5fb6021 |
| SCIP notification number (Germany) | 954f4190-14e1-49b9-96ff-defb346402dd |
| SCIP notification number (Hungary) | c87b20ab-1ddc-440b-b434-69a888dc2c3e |
| SCIP notification number (Italy) | d9e1553c-dc53-470c-bddd-ae2b36de6ed2 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 391afcbc-42c4-496b-8dc9-f99e982fcc58 |
| SCIP notification number (Poland) | 3cfb8a17-f50a-45d7-9943-33b678015ff6 |
| SCIP notification number (Romania) | 8f234077-799b-470f-93da-cd999cf06e05 |
| SCIP notification number (Sweden) | 59b59a97-0576-4563-aa63-ad11e189d349 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.