Fast delivery within 72 Hours
Wago 281-603/281-411
Component terminal block with diode, 281 Series, operating toolEasily, quickly and safely connect conductors with this component terminal block with diode (item number 281-603/281-411). Ensure that th…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component terminal block with diode, 281 Series, operating toolEasily, quickly and safely connect conductors with this component terminal block with diode (item number 281-603/281-411). Ensure that the strip lengths are between 9 and 10 mm when connecting conductors to this component terminal block with diode. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our renowned universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard when it comes to connection technology and electrical interconnections. This component terminal block with diode is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 4 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 53 mm / 2.087 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 29 mm / 1.142 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.143 MJ |
| Weight | 7.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454196943 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | b969a70f-60b2-49db-a1b7-daa195e6dfca |
| SCIP notification number (Belgium) | 697d5d3a-177a-4cf6-8c7b-b5a568ee0ee1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | fc241c75-8d00-4f62-ace1-b8ca654ef9bb |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d5f14c79-bb8d-46c6-8448-2e81e82946ea |
| SCIP notification number (Denmark) | 9d9c786f-b140-4cbd-862e-aad3ec2565df |
| SCIP notification number (Finland) | a6a1da62-7c70-414a-9375-9dd4efe2de91 |
| SCIP notification number (France) | 61174ebd-1521-4940-8974-c40d52536700 |
| SCIP notification number (Germany) | 29543790-81c0-4eb2-82c0-4c618f1f4911 |
| SCIP notification number (Hungary) | 9bb8f3f0-7dbe-4794-8cdb-1a1c0efba58d |
| SCIP notification number (Italy) | 8b8515a5-61bd-4b75-9841-a3bd3393b8ba |
| SCIP notification number (Netherlands) | e88c9749-0d20-4699-bc6b-0f25fc4554cf |
| SCIP notification number (Poland) | 29693e2e-15a2-40cd-9ce2-afea3e4eb9fb |
| SCIP notification number (Romania) | aa70d7b8-c1ff-4c15-b60f-fa210e3195ab |
| SCIP notification number (Sweden) | 2cd4f596-b9ac-46d8-997f-847be99efe79 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.