Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-994
Through terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®Connecting conductors is quick and easy with this through terminal block (item number 280-994). Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm whe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®Connecting conductors is quick and easy with this through terminal block (item number 280-994). Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to this through terminal block. Whether for use in industry or building installations, our rail-mount through terminal blocks allow you to quickly and securely connect electrical conductors. They’re perfect for either classic through-wiring or distributing potential, depending on the variant. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product is highly versatile. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. This through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².This through rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 20 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 24 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See application instructions in section “Knowledge and Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Rated voltage EN (Ex e II) | 550 V |
| Rated voltage note (Ex e II) | Using staggered jumpers reduces the maximum rated voltage to 275 V. |
| Rated current (Ex e II) | 20 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.532 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 20 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 75 mm / 2.953 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 28 mm / 1.102 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.145 MJ |
| Weight | 9.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918311496 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.