Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-942/281-488
Double-deck terminal block, 280 Series, operating toolOur double-deck terminal block (item number 280-942/281-488) is designed for seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 280 Series, operating toolOur double-deck terminal block (item number 280-942/281-488) is designed for seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also serves as a component terminal block with diode. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. This double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 2 1N4007 diodes |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 64 mm / 2.52 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 58.5 mm / 2.303 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.189 MJ |
| Weight | 10.5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454196783 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 74fcd7e8-90ae-4573-9968-9f4ff05722a7 |
| SCIP notification number (Belgium) | 5bcc365f-c797-4451-8d69-f27bd348d1c3 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 00cbb84f-9b1f-4c51-b9d8-8b1b4ae56781 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | dab87d06-f77c-4d02-b562-514a1fc096a3 |
| SCIP notification number (Denmark) | f93d4336-0d01-418d-85f8-4b647396bf3c |
| SCIP notification number (Finland) | a7fa986d-0abe-4bce-8275-ad3d2bb36297 |
| SCIP notification number (France) | 455d0a14-43e8-4179-9dc0-377c4e616fcd |
| SCIP notification number (Germany) | 9247dd4d-dc9d-4524-aec0-46b9e51cfba3 |
| SCIP notification number (Hungary) | e11ddaaa-fd33-4050-bf87-9d164dd1d7c0 |
| SCIP notification number (Italy) | 802b6d1d-482e-4378-a521-23f971d0bd37 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 480d1f8c-9f71-4adc-b793-130324e0bf13 |
| SCIP notification number (Poland) | 3680b1c4-382d-474b-8ce0-eb57248a6cb6 |
| SCIP notification number (Romania) | 9240392a-c2ee-44ab-b668-97fd18c8d7e5 |
| SCIP notification number (Sweden) | f06728c9-c815-46d1-a33f-9159ad8a0de6 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.