Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-941/281-490
Double-deck terminal block, 280 Series, operating toolThis double-deck terminal block (item number 280-941/281-490) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 280 Series, operating toolThis double-deck terminal block (item number 280-941/281-490) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also functions as a component terminal block with diode. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our proven universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the type of conductor, this double-deck terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 2 1N4007 diodes |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 64 mm / 2.52 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 58.5 mm / 2.303 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.189 MJ |
| Weight | 10.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454196691 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 079dbc5e-a653-45ca-9512-dc5db55ab1f3 |
| SCIP notification number (Belgium) | 89d2064c-a4cb-468d-a051-73c67ef0cc54 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 04ef5724-ef0c-445c-bd99-601d6b4a39eb |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 107d91b7-5f7a-4dcc-96ce-4352628b50c4 |
| SCIP notification number (Denmark) | 2aea2ce7-26bd-443e-b3ee-c3988c001ea6 |
| SCIP notification number (Finland) | 42c3bbdd-5f60-4dd7-9703-73b62943edd7 |
| SCIP notification number (France) | 852952d9-2703-4ac2-9d13-b19fa1a158ca |
| SCIP notification number (Germany) | 55a51161-5759-4859-a97a-fda64eb1038a |
| SCIP notification number (Hungary) | 9c74fb8b-4d59-45f0-b017-ec50d6e3f4d1 |
| SCIP notification number (Italy) | b3d3a9a3-2c63-454d-bc4f-692bca3d2941 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0e6bf2a3-d22d-438e-9ea6-a3c025313816 |
| SCIP notification number (Poland) | dc858f33-e4cb-44b9-84e8-88f7cdae10f4 |
| SCIP notification number (Romania) | 43883856-cc41-44c0-a27e-72ebae676007 |
| SCIP notification number (Sweden) | f3afe562-09f1-4065-96e1-f75db133272e |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.