Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-940/281-410
Double-deck terminal block, 280 Series, grayOur double-deck terminal block (item number 280-940/281-410) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when con…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 280 Series, grayOur double-deck terminal block (item number 280-940/281-410) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also functions as a component terminal block with diode. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product outperforms the competition. Our trusted universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the type of conductor, this double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 64 mm / 2.52 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 58.5 mm / 2.303 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.174 MJ |
| Weight | 10.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454196592 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 56db2621-e072-4c5f-a38c-e8b177ed8041 |
| SCIP notification number (Belgium) | 0572375e-6b22-4be3-98b0-2868ec3f5a3b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | da34e397-b5e6-4c44-b22e-9a190f3f5cdf |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 908581b9-b2fb-4a50-8fba-475179162be1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 70762b26-b3fb-4e5b-8cd4-0a62facaca41 |
| SCIP notification number (Finland) | 14d7ec3b-d1f2-47fb-9bac-cac4cc2c8bf0 |
| SCIP notification number (France) | 9b4cbaca-b745-4220-b1fa-e900015d9a65 |
| SCIP notification number (Germany) | 656c43c6-4dd4-477c-bed4-0e3c4c104297 |
| SCIP notification number (Hungary) | 2c924971-40f6-45c3-ab06-a117dd976390 |
| SCIP notification number (Italy) | 67e9c149-a096-4fd1-a796-f3c24c0ce533 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f27345b9-6b08-4a40-a5bd-cef99f637d45 |
| SCIP notification number (Poland) | 0c67cb73-3271-4762-bc80-9b6af5830a00 |
| SCIP notification number (Romania) | 1ceb5871-a340-472f-b4a2-a2bf8fb746c7 |
| SCIP notification number (Sweden) | bfb75b10-9e46-4f04-a372-c574b40fc59e |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.