Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-837/999-950
Ground terminal block, 280 Series, green-yellowOur ground terminal block (item number 280-837/999-950) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when conne…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 280 Series, green-yellowOur ground terminal block (item number 280-837/999-950) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this ground terminal block. Ground terminal blocks connect directly to the mounting rail via an integrated contact foot. This creates an electrical and mechanical link between the electrical conductors and the mounting adapter. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. This ground terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².This through rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See application instructions in section “Knowledge and Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 75 mm / 2.953 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 28 mm / 1.102 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.128 MJ |
| Weight | 13 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454105907 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 6e19f72d-0cab-4cb7-adf5-e692fb5add28 |
| SCIP notification number (Belgium) | 9c788918-73bc-4329-93c4-5343ee098c50 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 60b687bb-797e-4abd-ba7d-2a7c4913fe44 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 90862687-bfb6-43d8-a4ff-1e878dda19ba |
| SCIP notification number (Denmark) | 5bb7c6a3-bedd-4a8b-a743-ad92312a9722 |
| SCIP notification number (Finland) | 5718058e-6ceb-4251-b032-c4141e32a89b |
| SCIP notification number (France) | a9fc9b67-ee27-4b58-9731-8b9b1a8679eb |
| SCIP notification number (Germany) | 0ac7f1cd-538f-4d68-a2c1-393fefa8ea0a |
| SCIP notification number (Hungary) | 1552e556-31f1-4b10-9460-c0b029564e73 |
| SCIP notification number (Italy) | bc94b139-e551-498a-9de0-a4983581ed1b |
| SCIP notification number (Netherlands) | a44bd8e9-5970-4a92-9349-297fd3feda6d |
| SCIP notification number (Poland) | e007ad55-7f0a-44a7-9939-a2e7d6aa0828 |
| SCIP notification number (Romania) | f7b0b3a8-35b8-4c41-830a-23af38b8a020 |
| SCIP notification number (Sweden) | 47787699-6ba6-4b3a-a66a-8b74e8aae84d |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.