Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-803/281-420
Component module with diode, 280 Series, grayConvenient electrical installations are guaranteed with this component module with diode (item number 280-803/281-420). The component module with diode als…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with diode, 280 Series, grayConvenient electrical installations are guaranteed with this component module with diode (item number 280-803/281-420). The component module with diode also functions as a component module with LED.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated current | 0.5 A |
|---|---|
| Operation status indicator | 24 V |
Electrical data - General information
| Voltage type 1 | DC |
|---|---|
| Nominal voltage | 250 V |
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 recovery diode |
Connection data - Connection 1
| Actuation type | Operating tool |
|---|
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.088 MJ |
| Weight | 4.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821864974 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-49 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-49 |
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 539b7db5-8ee6-4b5b-8d73-19e730868a97 |
| SCIP notification number (Belgium) | f35dab4b-12bc-4178-bb28-bdfe909fbe51 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 35f47cef-3092-4942-b045-12b558883342 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6d960b11-1074-4040-89f9-60833da6e9e3 |
| SCIP notification number (Denmark) | 5ec67a1a-1ab6-4b62-a7c0-9e39bf6e1edd |
| SCIP notification number (Finland) | f5243053-d814-4e60-9aa9-f75be388e26d |
| SCIP notification number (France) | 57905e65-99f7-471a-ac85-00facfd2071f |
| SCIP notification number (Germany) | b490024a-77cb-4c16-9b79-c7d0910d3ad6 |
| SCIP notification number (Hungary) | 9d5c1061-40b2-47f8-8a86-09243d5efbcf |
| SCIP notification number (Italy) | eadffead-be55-46d5-9933-d2ede1dc0fc9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | aef0744c-dfdb-49f1-88c9-9618dc15a1d3 |
| SCIP notification number (Poland) | 1645c72c-6ca1-41b6-a947-03997c2d01d6 |
| SCIP notification number (Romania) | 3241881a-3d37-4db0-bce2-c52bd6efd688 |
| SCIP notification number (Sweden) | cb7ee13e-a4ff-4ee2-9356-5456a26c2b06 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-803/281-420” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.