Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-803/281-416
Component module with LED, 280 Series, grayEnjoy error-free electrical installations with this component module with LED (item number 280-803/281-416).
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with LED, 280 Series, grayEnjoy error-free electrical installations with this component module with LED (item number 280-803/281-416).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Operation status indicator | 48 V |
|---|
Electrical data - General information
| Voltage type 1 | AC/DC |
|---|---|
| Number/type of diode/LED | Red LED |
Connection data - Connection 1
| Actuation type | Operating tool |
|---|
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.102 MJ |
| Weight | 4.5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821864967 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-49 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-49 |
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | cba8e235-467b-4d93-a8e9-2347a705aebd |
| SCIP notification number (Belgium) | 8463b620-2c03-413f-bb55-3c4f1b07931c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | fc390688-a6cd-441d-ac8d-e0f9f46ae564 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 4f6a683a-048c-4a1d-be86-ca6596e7fe83 |
| SCIP notification number (Denmark) | fbc699bc-a6c4-44fb-bb48-b4662234ca50 |
| SCIP notification number (Finland) | da3fd2c0-1ed4-4464-b387-3ece7b7d167c |
| SCIP notification number (France) | 2f51ff64-e8c1-4369-8119-a69bbfdfcd4a |
| SCIP notification number (Germany) | e73752db-1c6d-4082-83e6-6acda4479e46 |
| SCIP notification number (Hungary) | 65795554-d741-4728-9501-c527d655ef36 |
| SCIP notification number (Italy) | e4d60102-4024-4d1e-8a90-8134471d9832 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0dcd7223-135d-4394-b47c-9690be54d1ee |
| SCIP notification number (Poland) | 48ddfdd0-0f7e-4c5e-a2a8-cc0550a5b72b |
| SCIP notification number (Romania) | 101a1524-556b-4f94-a416-6d0ea60127b7 |
| SCIP notification number (Sweden) | 42d6c92f-8920-4dbd-a92e-61d1e953ee04 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-803/281-416” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.