Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-803/281-411
Component module with diode, 280 Series, grayEnjoy convenient electrical installations with this component module with diode (item number 280-803/281-411).
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with diode, 280 Series, grayEnjoy convenient electrical installations with this component module with diode (item number 280-803/281-411).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated current | 0.5 A |
|---|---|
| Operation status indicator | None |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
Connection data - Connection 1
| Actuation type | Operating tool |
|---|
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.086 MJ |
| Weight | 4.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454195977 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-49 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-49 |
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 950e2d45-1f8c-444c-8b20-8c55091c9fe4 |
| SCIP notification number (Belgium) | 9bb8627c-95e1-457f-ad19-4b97471f526c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6e866d1f-9c70-4740-9e21-bad879e77d6c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 73fb68b9-0c5b-49ae-9347-eb50591b7eca |
| SCIP notification number (Denmark) | f5a898a6-6782-4e3d-b893-0002ef518999 |
| SCIP notification number (Finland) | b345caeb-9185-43c7-8c68-1de2c5288a65 |
| SCIP notification number (France) | 878d541e-1ff9-459b-ab55-2c7ee431fd44 |
| SCIP notification number (Germany) | 220c8309-2621-4efb-9c6a-2f226f494a70 |
| SCIP notification number (Hungary) | 496f5d8a-34a6-4ae6-bf6d-33f8fad2e488 |
| SCIP notification number (Italy) | f309b228-6114-4a7d-976d-199216381035 |
| SCIP notification number (Netherlands) | b92fbf35-de69-4618-b4b5-2e6268f5b1ce |
| SCIP notification number (Poland) | 49191cf4-7cd3-42e3-a414-abfc52898f2c |
| SCIP notification number (Romania) | 7fd5b189-3da5-480b-a601-f059bcb73d13 |
| SCIP notification number (Sweden) | 20810b80-275d-4058-bcf3-891063221d69 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-803/281-411” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.