Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-655/281-410
Component terminal block with diode, 280 Series, CAGE CLAMP®Our component terminal block with diode (item number 280-655/281-410) is designed for seamless electrical installations. Conductors should o…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component terminal block with diode, 280 Series, CAGE CLAMP®Our component terminal block with diode (item number 280-655/281-410) is designed for seamless electrical installations. Conductors should only be connected to this component terminal block with diode if their strip length is between 8 and 9 mm . This product incorporates conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our trusted universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. This component terminal block with diode is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 75 mm / 2.953 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 28 mm / 1.102 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.16 MJ |
| Weight | 9.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821275435 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 3bd91680-baca-466f-9134-9e74ddddf562 |
| SCIP notification number (Belgium) | f323c9b6-9710-4d68-83d5-ad5e1ef500eb |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 66cd7245-bed1-41d8-86f9-f1c58aa5e411 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f2c78f5b-9a81-459e-afeb-d7ec26448a94 |
| SCIP notification number (Denmark) | f129721b-1638-4fe6-a580-e071ab37cdc2 |
| SCIP notification number (Finland) | ea1c7a41-86fb-4917-aeff-d5214f9e34bf |
| SCIP notification number (France) | 474a2a28-6c22-4d9a-9ebe-894a46198d4e |
| SCIP notification number (Germany) | cf9ff4c7-58a1-4859-b501-3dca212da2f0 |
| SCIP notification number (Hungary) | c39769a1-2edc-4cde-9913-8449fc3437df |
| SCIP notification number (Italy) | b1bab4a7-a363-4f3b-adec-1bba2fc8ffb6 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9d00daa1-47af-411a-a45b-1c9521cfcd2c |
| SCIP notification number (Poland) | c1c254b9-3802-4e64-98dd-2f9f12119f23 |
| SCIP notification number (Romania) | df957c11-6c68-4e15-8b10-cf7c54e211d3 |
| SCIP notification number (Sweden) | cdf63de1-6ee2-4db8-afd2-4034f4c79c22 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.