Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-576/281-496
Sensor terminal block, 280 Series, operating toolOur sensor terminal block (item number 280-576/281-496) is designed for seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 8 …
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Sensor terminal block, 280 Series, operating toolOur sensor terminal block (item number 280-576/281-496) is designed for seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to this sensor terminal block. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard when it comes to connection technology and electrical interconnections. This sensor terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated current | 20 A |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Rated current (note) | LED power consumption: 4.8 mA |
|---|
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.532 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 20 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Voltage type 1 | DC |
|---|---|
| Nominal voltage | 24 V |
| LED (switching) for | NPN |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 4 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 90.5 mm / 3.563 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 63.5 mm / 2.5 inches |
Mechanical data
| Design | angled |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.224 MJ |
| Weight | 17.4 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454365769 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-28 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-28 |
| ETIM 9.0 | EC000900 |
| ETIM 10.0 | EC000900 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 6f614adc-b73b-4efa-bd73-23705fa01364 |
| SCIP notification number (Belgium) | 6ef5cd29-63d5-4479-ae39-b841dc75bf2a |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b0c0cd90-6a81-46ff-ace3-abfc0269fa53 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 7973d43c-77af-4a9b-91d1-2a86245f0547 |
| SCIP notification number (Denmark) | e8b3fa6f-47ca-44af-ab2b-0808e004e775 |
| SCIP notification number (Finland) | d110e647-a14e-412d-83f7-be78475a8e0a |
| SCIP notification number (France) | f137c53f-ec92-4499-b130-7308bced8d1c |
| SCIP notification number (Germany) | f44bf8c8-69c5-47a9-95dc-6208ede3d1d2 |
| SCIP notification number (Hungary) | d8d2bb9f-f23e-4f93-932c-c322d1419070 |
| SCIP notification number (Italy) | 9b5f6bde-05e7-49b4-9bbb-63225a92a9ea |
| SCIP notification number (Netherlands) | b3ec1276-3c2b-4561-8318-b920d37b2aa8 |
| SCIP notification number (Poland) | df8c104d-3029-4de5-9184-e19a5e66e34a |
| SCIP notification number (Romania) | 917d1e91-fe07-4688-8c73-ef57ba13483b |
| SCIP notification number (Sweden) | 1c8e91a2-6b54-4476-b050-ecfaf906a0dd |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.