Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-571/281-413
Sensor terminal block, 280 Series, operating toolOur sensor terminal block (item number 280-571/281-413) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Sensor terminal block, 280 Series, operating toolOur sensor terminal block (item number 280-571/281-413) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this sensor terminal block. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our renowned universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the conductor type, this sensor terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated current | 20 A |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Rated current (note) | LED power consumption: 4.8 mA |
|---|
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.532 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 20 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Voltage type 1 | DC |
|---|---|
| Nominal voltage | 24 V |
| LED (switching) for | NPN |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of levels | 4 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 90.5 mm / 3.563 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 63.5 mm / 2.5 inches |
Mechanical data
| Design | angled |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.221 MJ |
| Weight | 18.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821861386 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-28 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-28 |
| ETIM 9.0 | EC000900 |
| ETIM 10.0 | EC000900 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 9c4ac774-3cf1-4ab2-a4b2-3ada0efa1950 |
| SCIP notification number (Belgium) | 9b172985-3b50-4e39-9b44-c1a43f6cefb8 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 42885f74-06ba-4d70-bc86-5566785de72b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f11d04f2-d781-4f7d-8786-0bbe89aeb0e9 |
| SCIP notification number (Denmark) | a86bd83e-53e2-417e-b4a4-6b124f7dece3 |
| SCIP notification number (Finland) | d7fce71a-d6ea-42e1-aadf-653e6ee96d55 |
| SCIP notification number (France) | 328e6ce0-19e8-4a04-829f-2e04da7d2e53 |
| SCIP notification number (Germany) | 5c3a8271-f9be-42a1-a37f-499b9931be7f |
| SCIP notification number (Hungary) | 697d2fec-8576-456f-9bfc-5cc3d26a10c0 |
| SCIP notification number (Italy) | abfb237b-2f25-4ec6-8eea-9f63ebeed192 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 3d943051-7203-4e97-80d5-046db731c0f3 |
| SCIP notification number (Poland) | 7d4bf734-9a89-4f6d-8bee-2cf9400b2253 |
| SCIP notification number (Romania) | 87ed65e9-5804-4ac2-80d1-90b12c54a6e7 |
| SCIP notification number (Sweden) | d27f48be-3f9d-40e1-b5ea-f252f15b63eb |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.