Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-562/281-434
Actuator terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®This actuator terminal block (item number 280-562/281-434) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm wh…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Actuator terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®This actuator terminal block (item number 280-562/281-434) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to this actuator terminal block. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our CAGE CLAMP® connection provides a dependable and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. This actuator terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated current | 20 A |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Rated current (note) | LED power consumption: 4.8 mA |
|---|
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.532 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 20 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Voltage type 1 | DC |
|---|---|
| Nominal voltage | 24 V |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 80 mm / 3.15 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 55.5 mm / 2.185 inches |
Mechanical data
| Design | angled |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.185 MJ |
| Weight | 9.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821248835 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-28 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-28 |
| ETIM 9.0 | EC000900 |
| ETIM 10.0 | EC000900 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.