Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-558
Triple-deck terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®Seamless electrical installations are guaranteed with this triple-deck terminal block (item number 280-558). Conductors can only be connected to this…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Triple-deck terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®Seamless electrical installations are guaranteed with this triple-deck terminal block (item number 280-558). Conductors can only be connected to this triple-deck terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . The triple-deck terminal block also serves as a through terminal block as well as a shield terminal block. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. Depending on the type of conductor, this triple-deck terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 1.596 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 20 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 103 mm / 4.055 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 76.5 mm / 3.012 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white/blue/gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.287 MJ |
| Weight | 22 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 40 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454093181 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | b9ec6af1-c32a-41ba-aacc-db38115a4fcb |
| SCIP notification number (Belgium) | 5fb3bbec-0f0a-458f-87cd-eb849dd8da98 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a72187a1-3885-4f19-ab5d-30cf3d52113d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | bd9ed6a9-6aeb-4a4e-8a62-c1c1669d88d9 |
| SCIP notification number (Denmark) | d77379ef-3a96-4828-9f22-2f849d38fb3a |
| SCIP notification number (Finland) | 430eb260-74fe-4787-819d-b3834ce4292c |
| SCIP notification number (France) | d16ec607-3106-4a5b-a56b-9081b7366633 |
| SCIP notification number (Germany) | cfe0763b-d9e7-48c7-be57-972f9196395c |
| SCIP notification number (Hungary) | f91f1f3e-656d-49b8-9a79-81c1779a9fbd |
| SCIP notification number (Italy) | d0d88acd-8482-4a39-be92-b74bb6f9cfd4 |
| SCIP notification number (Netherlands) | fde8ca6d-81dc-440f-88b4-67397ffc2170 |
| SCIP notification number (Poland) | e5051f3f-4611-4aa4-bc15-818c21911b12 |
| SCIP notification number (Romania) | 8a66859d-edd4-43db-9616-02640391ed9e |
| SCIP notification number (Sweden) | 7210e498-e3c1-4309-a804-945ecfc1e9df |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.