Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-557
Triple-deck terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®Convenient electrical installations are guaranteed with this triple-deck terminal block (item number 280-557). Conductors should only be connected to…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Triple-deck terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®Convenient electrical installations are guaranteed with this triple-deck terminal block (item number 280-557). Conductors should only be connected to this triple-deck terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . The triple-deck terminal block also serves as a through terminal block as well as a ground terminal block. This product incorporates conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our proven universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the type of conductor, this triple-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 1.064 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 20 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 103 mm / 4.055 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 76.5 mm / 3.012 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow/gray/gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.279 MJ |
| Weight | 21.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 40 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821293750 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | d358ba2c-1b56-4409-afe1-f06bc403c728 |
| SCIP notification number (Belgium) | cce58ae3-49e6-4b42-be15-063e2f1cef1d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 33f892ab-c46e-49d8-8a1f-9fbca5dbb47f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6025b5be-d225-4198-aa28-e8eeafdf9e6a |
| SCIP notification number (Denmark) | 4a16a667-e566-4915-a762-4c045b7490c6 |
| SCIP notification number (Finland) | fbaa4f9c-8a3b-4d53-9e2d-f7813343f940 |
| SCIP notification number (France) | 49e33641-bdd4-4543-b4f8-d5a9b3cfde89 |
| SCIP notification number (Germany) | 9d090dc0-1041-4b1b-be06-d2ab59bec90b |
| SCIP notification number (Hungary) | ddd49712-cda8-43ba-9abd-0583d2d434b3 |
| SCIP notification number (Italy) | 60c9ca20-cbe4-40b1-9dd7-edc3fd53d772 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 3838e0b1-13c9-41c9-835a-9371013452da |
| SCIP notification number (Poland) | 1ae5b8f4-b97c-4736-876a-c72c2bb59b4f |
| SCIP notification number (Romania) | b5a1e27a-f2ce-4b07-8821-00abd4a0ca23 |
| SCIP notification number (Sweden) | 5cd2b754-c7a6-461a-9e6b-634b858ead0d |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.